S Jiřím Benešem odešel kus brněnské hudební historie

  • 26. srpna 2020
  • 1 minuta čtení
(mak) – Ve věku nedožitých 92 let zemřel v neděli 23. srpna Jiří Beneš, hudebník, který stál u zrodu brněnské filharmonie a byl také její dlouholetý dramaturg, nositel několika ocenění včetně Ceny města Brna.

Jiří Beneš se narodil 24. září 1928 v Komárně. Vysokoškolská studia absolvoval v Brně – na Janáčkově akademii múzických umění vystudoval hru na violu a na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity pak ještě hudební vědu. Už během studií se stal členem nově založené Státní filharmonie Brno a v šedesátých letech členem Moravského kvarteta. V obou uměleckých tělesech působil řadu let, ve filharmonii se posléze stal jejím dramaturgem.

Dlouholetá a plodná byla jeho spolupráce s Mezinárodním hudebním festivalem Brno – Moravský podzim a dalšími festivaly i jeho pedagogická činnost na konzervatoři, JAMU a na Masarykově univerzitě. V roce 2002 získal za svou práci a své umění Cenu České hudební rady. Jiří Beneš byl přímo zosobněním kontinuity brněnského hudebního dění, do kterého se zapsal jako výkonný umělec, hudební publicista, dramaturg, pedagog i moderátor. Za to mu byla v roce 2010 udělena Cena města Brna v oboru hudba.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v pondělí 31. 8. 2020 v 15.30 hod. v obřadní síni krematoria města Brna.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít