Přeskočit na obsah

Rychlý průjezd tunely se zatím sankcionovat nebude. Data z úsekového měření slouží k vyhodnocení chování řidičů

31. března 2021

Pokuty za rychlý průjezd brněnskými tunely, které má ve správě Ředitelství silnic a dálnic, se zatím dávat nebudou. Takové jsou informace z jednání primátorky s ředitelem Krajského ředitelství Policie Jihomoravského kraje Leošem Tržilem. Data získaná z úsekového měření se nicméně využijí.

„O tom, že Policie ČR požádala Ředitelství silnic a dálnic o přístup k výsledkům měření rychlosti v Husovickém tunelu, jsme se dozvěděli až na počátku března. Je to téma, které se opakovaně řeší již od roku 2019, a my jsme několikrát deklarovali, že s pokutováním řidičů nesouhlasíme. K dopravním nehodám zde dochází v jednotkách případů ročně, z toho lze dovozovat, že řidiči jezdí bezpečně. Dalším důvodem je, že nám nepřijde vhodné plnit městský rozpočet automatizovaným vybíráním pokut. Proto jsem iniciovala jednání s panem ředitelem Tržilem,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Informace budou zatím pilotně sloužit k vyhodnocování chování řidičů včetně dodržování stávajících rychlostních limitů, dopravní zátěže, nastavení světelné signalizace a při případném plánování opatření včetně například objízdných tras.“

Podle radního pro dopravu Petra Kratochvíla je nevhodné i načasování: „Začínat s měřením v tunelu v době, kdy v lokalitě Tomkovo náměstí a Rokytova dojde ještě letos k zahájení výstavby dalšího a tolik potřebného úseku velkého městského okruhu, která významně zkomplikuje dopravu v dané lokalitě, nedává smysl. Už tak bude těch dopravních omezení hodně, a to nejen v Husovicích, ale i na dalších místech v Brně.“

„Přestože data nebudou primárně sloužit k pokutování, budeme mít k dispozici velmi přesné informace a je nutné upozornit, že dopravní předpisy a značení platí stále. Znamená to, že pokud nebudou řidiči projíždějící brněnskými tunely dodržovat pravidla, můžeme k sankcím přistoupit,“ upozornil ředitel Krajského ředitelství Policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil s tím, že systém je stále v ověřovacím režimu. „Samotné ukáznění menšiny řidičů, kteří se dopouštějí přestupků, pak v konečném důsledku přináší větší propustnost i plynulost dopravy,“ doplnil. Dodržování předpisů je v tunelech obzvláště žádoucí, protože nehody, ke kterým tu dochází, mohou mít vážnější následky než v otevřeném prostoru. Nebezpečnější jsou zejména v případě požáru.

Ředitelství silnic a dálnic spravuje v Brně Husovický, Pisárecký i Královopolský tunel. Další jednání zainteresovaných institucí je naplánováno na duben.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.