Přeskočit na obsah

Ryan Berg: Naší filozofií je zůstat v boji

27. dubna 2023 5 minut čtení Marek Dvořák

Baseballová Technika Brno byla v loňské sezoně otloukánkem nejvyšší soutěže, kam se po roční přestávce vrátila. I přes nepříliš lichotivou bilanci dvou výher v základní části se ale týmu podařilo to nejdůležitější: extraligu udržet. Aby si klub letos odpustil starosti se záchranou, na pozici trenéra, který může pomoci i na pálce, najal Australana Ryana Berga, jenž v Technice v minulosti jako hráč i jako manažer působil.

Jaký pro vás byl návrat do Brna?

Velmi dobrý! Moje rodina miluje Brno i Českou republiku, máme tu spoustu přátel. Hrával jsem tu, už dříve jsem sem bral ženu a děti. Věřím, že od minule jsem se jako kouč docela zlepšil. Chci dát Technice všechny své znalosti a posunout ji dál.

Překvapilo vás něco?

Ano, hřiště nemá plot (hřiště Techniky prochází modernizací – pozn. red.) a počasí taky není úplně normální! Co si pamatuji, a každý mi to říká, jaro vypadá v Česku obvykle jinak. To je trochu komplikace. Na prvním tréninku, který jsem absolvoval, padaly kroupy. Ale lidé jsou pořád úžasní. Včera jsme měli trénink juniorů, byla tam spousta dětí, myslím, že juniorský program se hodně zlepšil. Je vidět, že se na něj Technika soustředí.

Sledoval jste českou extraligu i v době, kdy jste tu nepůsobil?

Ano, každý rok. Nejen Techniku, ale i její soupeře. Hodilo se mi to, protože jsem nemohl přijet dřív než na začátku sezony, ale zápasy jsem měl nakoukané.

Loni Technika neodehrála příliš slavnou sezonu. Analyzoval jste, kde byl problém?

Ano, řešil jsem to a myslím, že naši pálkaři byli příliš často vyoutovaní striky. Na to se budeme zaměřovat. Musíme dostat míček do hry. Taky jsme dělali hodně chyb v poli, což není dobrým receptem na úspěch, ale myslím, že s tím mohu týmu pomoci. Pokud se nám častěji podaří odpal a neutrpíme tolik striků, můžeme se déle udržet ve hře. A to je letos naše filozofie: zůstat v boji, zůstat v zápase a zachovat si šanci na výhru. Loni jsme často prohráli příliš brzy, soupeř nám utekl a už nebylo možné ho dohnat.

Mluvilo se o tom, že by týmu pomohl lepší nadhazovač. Jak tento post vnímáte?

Letos se cítím sebevědomější než loni. To jsem tu samozřejmě nebyl, ale jak jsem říkal, sezonu jsem analyzoval. Klub odvedl dobrou práci a přivedl dobré nadhazovače. Těším se na výkony Parkera Thoda, v prvním zápase byl excelentní. A myslím, že zbylí dva importi budou také dobří. Možná nebudou dominovat, ale udrží tým ve hře. Taky se domnívám, že nadhazovač není tak dobrý, když za ním obrana dělá chyby. Sice nejsem nadhazovač, ale vím, že je to pro ně obtížné. Takže když budeme lepší v poli, nadhazovači se budou cítit a hrát lépe.

Trenér a skvělý hráč Matěj Menšík si na závěr loňské sezony stěžoval na tréninkovou morálku mužstva. Jak s ní pracujete?

Myslím si, že když přijde cizí kouč, tak to samo o sobě pomůže. V Austrálii je to to stejné. Když jste součást týmu a hráči vás znají, je to obtížnější. Někteří hráči si mě samozřejmě pamatují, kamarádím s nimi, ale neznají mě zdaleka všichni. Na prvním společném tréninku pršelo, takže jsme šli do klubovny a já jsem všem řekl svoje očekávání. Chápu, že lidé pracují a nemůžou jít vždycky na trénink, to je v Austrálii stejné. Ale hráči by se o to měli snažit. A taky by měli hrát chytře. Třeba když jste na lavičce, taky můžete něco dělat. Pozorovat soupeře, jejich nadhazovače nebo catchera. Když bude každý pracovat, sjednotí nás to a projeví se to i na morálce.

V off season jste musel koučovat tým distančně přes internet. Jaké to bylo?

Obtížné, mnohem radši bych byl tady. Natočil jsem nějaká videa jak pro tým, tak pro jednotlivé hráče. Rozebírali jsme nadhoz a odpal, mechaniku a podobně. Tohle je na roce 2023 krásné, že máte i takovou možnost, hodně věcí se díky tomu zjednodušuje. Ale pořád je to samozřejmě těžké. Nastavíte si nějaká očekávání a jen doufáte, že se naplní. Naštěstí mi pomáhali Daniel Mráz a Martin Zelinka, ti byli úžasní. Kdysi jsem s nimi hrál, pořád jsme dobří přátelé a já jim věřím, takže jsem byl šťastný, že jsem se o ně mohl opřít.

Na co jste se v off season nejvíc zaměřovali?

Chtěl jsem, aby všichni pochopili, že se budou dít změny. Každá změna je vždycky obtížná, ale považuji je za nezbytné. Technika nebyla moc úspěšná a my na to musíme reagovat. Nebudu dělat věci stejně jako předchozí trenéři a doufat, že to bude fungovat. Je potřeba změnit mentalitu i morálku. Musíme být na pálce agresivnější. A pokud nedokážete házet striky, nemůžete hrát za Techniku. Je to jednoduché. Pokud takové nadhazovače nebudeme mít, musíme najít jiné.

Do sezony tým vstoupil výhrou nad Hrochy. V druhém utkání jste s nimi sice prohráli, přesto, nevnímáte takový výsledek jako naději do budoucna?

Měli jsme těžké první zápasy, s Hrochy, Draky a Eagles, kteří jsou vždycky dobří. Takže vyhrát první zápas bylo skoro neuvěřitelné. Skvělý začátek! Mluvil jste o morálce v týmu a já si myslím, že tohle udělá mnohem víc než cokoliv, co jsem hráčům mohl z Austrálie předat. Tým díky tomu věří, že může hrát dobře. Druhý zápas v řadě se stejným soupeřem je vždycky těžší. Dobré týmy chtějí po prohře pokaždé srovnat skóre. Musíme to nastavit stejně, pokud prohrajeme první zápas, druhý budeme chtít vyhrát.

V Brně působí další dva extraligové týmy. Vnímáte ve vzájemných utkáních speciální náboj?

Oba dva týmy, které tu jsou, hrají dlouhodobě výborně. Loni také, Draci extraligu vyhráli, Hroši byli hned za nimi. V takových momentech si musíte říkat: Co tyhle týmy dělají, že jsou tak úspěšné? A učit se od nich, inspirovat se jimi. Je tu jistá rivalita, ale ta zdravá, nikoliv zlá.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.