Festival, který pořádá nakladatelství Větrné mlýny se zahraničními partnery, se z rodného Brna postupně rozšířil do Ostravy, polské Vratislavi, slovenských Košic a ukrajinského Lvova. Společně s domácími spisovateli ho každý rok spoluvytvářejí také čestní hosté – letos přijeli z Rumunska.
„Když zveme čestného hosta, snažíme se, aby tam byl nějaký důvod tu zemi a literaturu představit a poznat, a to v kontextu důležitém pro Česko a ostatní hostitelské země. Navíc autoři z Rumunska, Gruzie, Turecka to skutečně berou jako čestnou reprezentaci. Festival znají a váží si ho. A díky tomu se nám daří pozvat ty největší hvězdy. Můžu vás ujistit, že opravdu představíme 'best of' Rumunsko,“ slíbil programový ředitel festivalu Petr Minařík z pořádajícího nakladatelství. „Zajímavé bude, nakolik rumunští autoři reflektují 30 let znovunabyté svobody a všeho toho, co prožíváme i v Česku. Zda jsou optimističtější, anebo jsou ještě ve větší 'depce' než my,“ vysvětlil, co je oním výše zmíněným důležitým kontextem.
V hostitelských městech se během 31 dnů mezi 1. červencem a 4. srpnem představí 62 spisovatelek a spisovatelů. Brněnské Divadlo Husa na provázku denně od 1. do 31. července poskytne v 19 hodin prostor hostu z Rumunska a ve 20.30 hodin autorovi či autorce převážně z Česka, ale i ze Slovenska, Polska či Ukrajiny. Dnešní zahajovací večer bude patřit rumunskému historikovi, novináři, esejistovi a politikovi Adrianu Cioroianovi, který je považován za jednoho z nejviditelnějších demytizátorů rumunských dějin. Na něj za domácí scénu naváže básník, ilustrátor a kytarista Tomáš Přidal.
Vstříc studentům
Připraven je také doprovodný program v podobě filmové čítanky, Knihovny MAČ či rumunské akademie. „Akademii děláme ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Má proti všem letním školám přidanou hodnotu v tom, že vedle teoretických přednášek o Rumunsku, rumunském jazyce a literatuře umožňujeme zájemcům setkání s 31 živými rumunskými autory – a to nenabízí skoro nikdo. Zafungovalo to, protože se přihlásilo okolo 40 studentů z celého světa. Víc než polovina jich je mimoevropských, z Asie, USA. Jsme rádi, že svět se potkává v Brně. Zároveň to prospěje festivalu, podá to o něm dobré reference. A taky nám tak přijíždí zahraniční publikum,“ dodal Petr Minařík.
Více informací lze získat na adrese www.autorskecteni.cz.