Rumunská literatura a její tvůrci se na měsíc přesunou do Brna - Tiskový servis
Festival, který pořádá nakladatelství Větrné mlýny se zahraničními partnery, se z rodného Brna postupně rozšířil do Ostravy, polské Vratislavi, slovenských Košic a ukrajinského Lvova. Společně s domácími spisovateli ho každý rok spoluvytvářejí také čestní hosté – letos přijeli z Rumunska.
„Když zveme čestného hosta, snažíme se, aby tam byl nějaký důvod tu zemi a literaturu představit a poznat, a to v kontextu důležitém pro Česko a ostatní hostitelské země. Navíc autoři z Rumunska, Gruzie, Turecka to skutečně berou jako čestnou reprezentaci. Festival znají a váží si ho. A díky tomu se nám daří pozvat ty největší hvězdy. Můžu vás ujistit, že opravdu představíme 'best of' Rumunsko,“ slíbil programový ředitel festivalu Petr Minařík z pořádajícího nakladatelství. „Zajímavé bude, nakolik rumunští autoři reflektují 30 let znovunabyté svobody a všeho toho, co prožíváme i v Česku. Zda jsou optimističtější, anebo jsou ještě ve větší 'depce' než my,“ vysvětlil, co je oním výše zmíněným důležitým kontextem.
V hostitelských městech se během 31 dnů mezi 1. červencem a 4. srpnem představí 62 spisovatelek a spisovatelů. Brněnské Divadlo Husa na provázku denně od 1. do 31. července poskytne v 19 hodin prostor hostu z Rumunska a ve 20.30 hodin autorovi či autorce převážně z Česka, ale i ze Slovenska, Polska či Ukrajiny. Dnešní zahajovací večer bude patřit rumunskému historikovi, novináři, esejistovi a politikovi Adrianu Cioroianovi, který je považován za jednoho z nejviditelnějších demytizátorů rumunských dějin. Na něj za domácí scénu naváže básník, ilustrátor a kytarista Tomáš Přidal.
Vstříc studentům
Připraven je také doprovodný program v podobě filmové čítanky, Knihovny MAČ či rumunské akademie. „Akademii děláme ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Má proti všem letním školám přidanou hodnotu v tom, že vedle teoretických přednášek o Rumunsku, rumunském jazyce a literatuře umožňujeme zájemcům setkání s 31 živými rumunskými autory – a to nenabízí skoro nikdo. Zafungovalo to, protože se přihlásilo okolo 40 studentů z celého světa. Víc než polovina jich je mimoevropských, z Asie, USA. Jsme rádi, že svět se potkává v Brně. Zároveň to prospěje festivalu, podá to o něm dobré reference. A taky nám tak přijíždí zahraniční publikum,“ dodal Petr Minařík.
Více informací lze získat na adrese www.autorskecteni.cz.
Mohlo by vás dále zajímat
.jpg/5dc026c9-442c-0b80-b26a-921b24234541&w=280&h=140&op=thumbnail)
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň
Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře
Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let
Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem.
Nejnovější články
.jpg/7c68c357-22f9-c703-410b-23c39df3dcf2&w=280&h=140&op=thumbnail)
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete
Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová
Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?
AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.
.jpg/5dc026c9-442c-0b80-b26a-921b24234541&w=280&h=140&op=thumbnail)
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.