Rumunská literatura a její tvůrci se na měsíc přesunou do Brna - Tiskový servis

Rumunská literatura a její tvůrci se na měsíc přesunou do Brna

  • 01. července 2019
  • 2 minuty čtení

(mak) – S prvním červencovým dnem se na pouť po brněnském literárním nebi vydává už podvacáté Měsíc autorského čtení. Hostem letošního ročníku největšího středoevropského literárního festivalu je Rumunsko.

Festival, který pořádá nakladatelství Větrné mlýny se zahraničními partnery, se z rodného Brna postupně rozšířil do Ostravy, polské Vratislavi, slovenských Košic a ukrajinského Lvova. Společně s domácími spisovateli ho každý rok spoluvytvářejí také čestní hosté – letos přijeli z Rumunska.

„Když zveme čestného hosta, snažíme se, aby tam byl nějaký důvod tu zemi a literaturu představit a poznat, a to v kontextu důležitém pro Česko a ostatní hostitelské země. Navíc autoři z Rumunska, Gruzie, Turecka to skutečně berou jako čestnou reprezentaci. Festival znají a váží si ho. A díky tomu se nám daří pozvat ty největší hvězdy. Můžu vás ujistit, že opravdu představíme 'best of' Rumunsko,“ slíbil programový ředitel festivalu Petr Minařík z pořádajícího nakladatelství. „Zajímavé bude, nakolik rumunští autoři reflektují 30 let znovunabyté svobody a všeho toho, co prožíváme i v Česku. Zda jsou optimističtější, anebo jsou ještě ve větší 'depce' než my,“ vysvětlil, co je oním výše zmíněným důležitým kontextem.

V hostitelských městech se během 31 dnů mezi 1. červencem a 4. srpnem představí 62 spisovatelek a spisovatelů. Brněnské Divadlo Husa na provázku denně od 1. do 31. července poskytne v 19 hodin prostor hostu z Rumunska a ve 20.30 hodin autorovi či autorce převážně z Česka, ale i ze Slovenska, Polska či Ukrajiny. Dnešní zahajovací večer bude patřit rumunskému historikovi, novináři, esejistovi a politikovi Adrianu Cioroianovi, který je považován za jednoho z nejviditelnějších demytizátorů rumunských dějin. Na něj za domácí scénu naváže básník, ilustrátor a kytarista Tomáš Přidal.

Vstříc studentům
Připraven je také doprovodný program v podobě filmové čítanky, Knihovny MAČ či rumunské akademie. „Akademii děláme ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Má proti všem letním školám přidanou hodnotu v tom, že vedle teoretických přednášek o Rumunsku, rumunském jazyce a literatuře umožňujeme zájemcům setkání s 31 živými rumunskými autory – a to nenabízí skoro nikdo. Zafungovalo to, protože se přihlásilo okolo 40 studentů z celého světa. Víc než polovina jich je mimoevropských, z Asie, USA. Jsme rádi, že svět se potkává v Brně. Zároveň to prospěje festivalu, podá to o něm dobré reference. A taky nám tak přijíždí zahraniční publikum,“ dodal Petr Minařík.

Více informací lze získat na adrese www.autorskecteni.cz.

Další články z rubriky