Přeskočit na obsah

Rozhodující tip na víkend: Zahájení Festivalu RE:PUBLIKA

25. května 2018 3 minuty čtení
(ik) – Festival RE:PUBLIKA 1918-2018 na výstavišti je rozhodující událostí pro využití nastávajícího víkendu. Největší oslava vzniku Československa u nás bude slavnostně zahájena v sobotu v poledne a potrvá 23 dní až do 17. června. Vstup do areálu je zdarma.

Opening víkend festivalu už v sobotu dopoledne před výstavištěm nabídne zajímavý program. Lidé mohou těšit na koncerty a velká hudební překvapení, 300 slavnostních praporů, dobová auta a kostýmy.

Ve 12 hodin přijede kolona 20 historických automobilů vyrobených do roku 1939 k hlavní bráně výstaviště. V jednom z krásných vozů přijede i muž představující prezidenta Tomáše G. Masaryka. V poledne se otevřou všechny stálé expozice, gastro zóna se specialitami první republiky a dobové trhy. O půl třetí je na hlavní festivalovou stage naplánován koncert Tomáše Kluse. Večer se můžete těšit na Janu Kirschner či DJ Schaffa.

Po setmění si pohrajeme se světlem - o půl desáté rozsvítí areál výstaviště light show v podání SIGNAL festivalu. Chybět nebude ani autogramiáda hráčů hokejové Komety.

Během doby konání festivalu bude výstaviště dějištěm 74 koncertů, 67 divadelních, 28 tanečních a 101 filmových představení. K vidění bude mimo jiné 300 historických praporů, připraveno je 55 besed, diskuzí a autorských čtení, dále 25 výstav a 24 komentovaných prohlídek.

K relaxaci bude i 12 sportovišť a představení 32 sportů. Na pořadu bude rande 1918 nezadaných. A také výstava devíti pláten Muchovy Slovanské epopeje i jeho slavné plakáty a kalendáře. Budou k obdivování v pavilonu H, kde se však platí vstupné.

Festival RE:PUBLIKA bude současně oslavou výstaviště, které bylo otevřeno 26. května 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu, a to na počest první dekády existence republiky.

Rozhovor s kreativní ředitelem festivalu Pavlem Andělem si můžete přehrát zde.

O víkendu se však konají i další akce. V Brně a na Brněnsku mohou lidé v pátek večer navštívit sedmačtyřicet kostelů. Akce má název Noc kostelů.

Policisté se předvedou na koních v rámci 11. Mezinárodního policejního mistrovství. Jejich umění mohou diváci sledovat dnes na slavnostním zahájení na náměstí Svobody od 17 hodin a v sobotu na Panské líše, kde budou probíhat závody.

Zbavit se nepotřebných věcí, výhodně nakoupit nebo si užít příjemný den s programem pro celou rodinu. To vše nabízí židenický Sousedský blešák, který mohou lidé navštívit v sobotu od 14 hodin na Karáskově náměstí. Akce se se svým stánkem zúčastní také židenické maminky, které výtěžek z prodeje věnují FOD Klokánek.

Letadla a letadýlka mají dostaveníčko na sportovním letišti v Medlánkách. Koná se tu již 26. ročník soutěže volně létajících minimaket, což jsou přesné zmenšeniny skutečných letounů od první světové války po současnost v měřítku 1:20. Létat se začíná v sobotu od 15 hodin a pokračuje v neděli dopoledne.

Až z Austrálie dorazí dráhoví cyklisté na tradiční závod na 500+1 kolo, který dnes jako Velká cena Zemako startuje na velodromu u výstaviště. Zúčastní se také jezdci z Česka, Slovenska, Rakouska, Německa, Polska a Maďarska. Jednotlivé etapy čítající 100 kol (tedy 40 kilometrů) startují dnes v 15 a 18 hodin, zítra ve 13 a 18 a v neděli ve 13 hodin.

Další tipy najdete na www.gotobrno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.