Přeskočit na obsah

Rozhlednu Holednou postaví Lesy města Brna. Od města dostaly 8 milionů korun

27. listopadu 2019

Bronzový projekt z prvního ročníku Dáme na vás, rozhledna Holedná, je o krok blíže realizaci. Z participativního rozpočtu byla nakonec uhrazena jen projektová dokumentace. Bližší průzkum totiž ukázal, že původní návrh rozhledny je potřeba změnit tak, aby z ní byl dobrý výhled a mohla sloužit svému účelu. Samotnou realizaci se vedení města rozhodlo zafinancovat z jiných zdrojů.

Rozhledna vyroste na vyvýšené části severovýchodního úbočí kopce Holedná nad městskou částí Brno-Jundrov. Původní návrh počítal s cca 20metrovou rozhlednou ze dřeva. Vzhledem k výšce okolní vegetace však bylo potřeba tyto parametry upravit: rozhlednu vystavět alespoň do výšky 25–30 m a pro konstrukci zvolit spíše kov. „Náklady by z uvedených důvodů překročily limit stanovený participativním rozpočtem. Protože si ale mezitím myšlenka rozhledny v Holedné získala veřejnost, rozhodli jsme se její stavbu pojmout jako samostatný projekt, který zrealizuje město. V rámci participativního rozpočtu byla zpracována projektová dokumentace a celý nápad jsme dovedli až k vydanému stavebnímu povolení,“ uvedl náměstek primátorky pro participaci veřejnosti Tomáš Koláčný.

Podobu rozhledně nakonec dal ateliér TJ Architekti. Nadzemní část rozhledny bude měřit 35,5 m, vyhlídková plošina se bude nacházet v 34 metrech.

Realizaci stavby mají na starosti Lesy města Brna. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit této městské společnosti dotaci ve výši 8 milionů korun. „Lesy města Brna teď vypíší výběrové řízení, zhotovitele bychom chtěli mít do konce ledna. Stavět se pak začne, jak počasí dovolí, a do konce příštího roku už by rozhledna měla přivítat první návštěvníky,“ nastínil první náměstek primátorky Petr Hladík.

Autorem všech tří vizualizací jsou TJ Architekti.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.