Přeskočit na obsah

Rozhlednu Holednou postaví Lesy města Brna. Od města dostaly 8 milionů korun

27. listopadu 2019
Bronzový projekt z prvního ročníku Dáme na vás, rozhledna Holedná, je o krok blíže realizaci. Z participativního rozpočtu byla nakonec uhrazena jen projektová dokumentace. Bližší průzkum totiž ukázal, že původní návrh rozhledny je potřeba změnit tak, aby z ní byl dobrý výhled a mohla sloužit svému účelu. Samotnou realizaci se vedení města rozhodlo zafinancovat z jiných zdrojů.

Rozhledna vyroste na vyvýšené části severovýchodního úbočí kopce Holedná nad městskou částí Brno-Jundrov. Původní návrh počítal s cca 20metrovou rozhlednou ze dřeva. Vzhledem k výšce okolní vegetace však bylo potřeba tyto parametry upravit: rozhlednu vystavět alespoň do výšky 25–30 m a pro konstrukci zvolit spíše kov. „Náklady by z uvedených důvodů překročily limit stanovený participativním rozpočtem. Protože si ale mezitím myšlenka rozhledny v Holedné získala veřejnost, rozhodli jsme se její stavbu pojmout jako samostatný projekt, který zrealizuje město. V rámci participativního rozpočtu byla zpracována projektová dokumentace a celý nápad jsme dovedli až k vydanému stavebnímu povolení,“ uvedl náměstek primátorky pro participaci veřejnosti Tomáš Koláčný.

Podobu rozhledně nakonec dal ateliér TJ Architekti. Nadzemní část rozhledny bude měřit 35,5 m, vyhlídková plošina se bude nacházet v 34 metrech.

Realizaci stavby mají na starosti Lesy města Brna. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit této městské společnosti dotaci ve výši 8 milionů korun. „Lesy města Brna teď vypíší výběrové řízení, zhotovitele bychom chtěli mít do konce ledna. Stavět se pak začne, jak počasí dovolí, a do konce příštího roku už by rozhledna měla přivítat první návštěvníky,“ nastínil první náměstek primátorky Petr Hladík.

Autorem všech tří vizualizací jsou TJ Architekti.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.