Přeskočit na obsah

Rozhlasový pořad přiblížil závěr participativního rozpočtu Brna

13. listopadu 2017 1 minuta čtení
(ik) – Vrcholící participativní rozpočet přiblížil rozhlasový pořad statutárního města Brna Brněnské echo speciál na Radiu Kiss (88,3 fm). S moderátorkou hovořil radní pro otevřenost a participaci obyvatel Tomáš Koláčný.

Rozhlasový pořad byl odvysílán 13. listopadu odpoledne a můžete si jej přehrát zde.

První ročník participativního rozpočtu Brna odstartoval začátkem roku. Má stanovená pravidla. Lidé postupně navrhují projekty, které by se měly z jejich podnětu příští rok realizovat. Pro tento účel je vyčleněno z celkového městského rozpočtu 20 milionů korun.

O pořadí jednotlivých projektů hlasuje veřejnost od 1. do 22. listopadu. Možnost hlasování a veškeré další informace jsou na www.damenavas.cz.

Myšlenka participativního rozpočtování vznikla v roce 1989 v brazilském městě Porto Alegre. Projekt začal sloužit k vyrovnávání tamní městské infrastruktury podle přímých požadavků obyvatel.

S postupem dalších let se začal uplatňovat ve stovkách dalších měst. I o tom byl pořad odvysílaný na Radiu Kiss.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.