Přeskočit na obsah

Rok 2020 nabídne architekturu. Připomene lidem Adolfa Loose i dostavbu vily Tugendhat

18. prosince 2019
Rok 2020 se v Brně ponese v duchu dvou významných výročí. Prvním je 150 let od chvíle, kdy se v Brně narodil Adolf Loos, jeden ze zakladatelů moderní architektury. Tím druhým pak výročí 90 let od dokončení stavby světoznámé funkcionalistické vily Tugendhat. Brněnští radní dnes uložili Kanceláři marketingu a cestovního ruchu Magistrátu města Brna a TIC Brno připravit propagaci akcí týkajících se těchto jubileí.

Program oslav výročí bude nabízen jak obyvatelům města Brna, tak také domácím a zahraničním návštěvníkům města a bude propagován pod jednotným vizuálem.

Snažíme se lidem přibližovat město zajímavým způsobem, z jiného úhlu. Ten úhel bude pro příští rok architektura, která celé město dotváří a připomíná jeho historii. Přestože stavby Adolfa Loose v Brně prakticky nenajdeme, jeho vliv na architekturu je zcela neoddiskutovatelný. Vila Tugendhat pak i díky zapsání do seznamu UNESCO hranice města překračuje,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Mezi akcemi, které se zaměří na Adolfa Loose, představitele architektonického purismu založeného na estetice oproštěné od všech ozdob, lze jmenovat například výstavu v západním křídle hradu Špilberku. Ta představí výběr z Loosova díla se zaměřením na práce pro rodné Brno a Moravu.

Do konce června máme v plánu také odhalit sochu Adolfu Loosovi na Janáčkově náměstí, kde stál dům, v němž se světový architekt narodil a vyrůstal. Socha bude pojata jako betonová sochařská forma jeho náhrobku na vídeňském hřbitově. Půjde tak o vytvoření negativu či otisku Loosova místa posledního odpočinku na místo, kde jeho život začal, a dojde tak k pomyslnému spojení mezi oběma místy,“ přiblížil další z aktivit radní pro kulturu Marek Fišer.

V spolupráci s Brněnským architektonickým manuálem vznikne také Loosova stezka, která představí dochované realizace nejen v Brně, ale i v jeho okolí, a to formou výletů. Zájemci budou moci také navštívit Loosův sál v Bauerově zámečku na brněnském výstavišti.

Vila Tugendhat nabídne návštěvníkům vhled do historie nejen tohoto architektonického díla. Do února bude k vidění výstava zabývající se kromě vily navíc i Německým výstavním pavilonem pro světovou výstavu v Barceloně z roku 1929. V březnu a dubnu vystaví berlínská fotografka Arina Dähnick portréty staveb Ludwiga Miese van der Rohe v Americe i v Evropě. Devadesátému výročí se bude věnovat od října do prosince výstava prezentující mnohaletou badatelskou práci Studijního a dokumentačního centra vily Tugendhat. Doplní ji audionahrávky, dobové fotografie i běžně nedostupné původní artefakty. V průběhu roku budou připraveny také komentované prohlídky a přednášky renomovaných tuzemských i světových historiků umění, kteří se zabývají dílem van der Roha.

Mgr. Kateřina GardoňováTiskové středisko Magistrát města Brnatel.: +420 542 172 466mob.: +420 602 595 170

e-mail: gardonova.katerina@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.