Přeskočit na obsah

Rok 2020 nabídne architekturu. Připomene lidem Adolfa Loose i dostavbu vily Tugendhat

18. prosince 2019

Rok 2020 se v Brně ponese v duchu dvou významných výročí. Prvním je 150 let od chvíle, kdy se v Brně narodil Adolf Loos, jeden ze zakladatelů moderní architektury. Tím druhým pak výročí 90 let od dokončení stavby světoznámé funkcionalistické vily Tugendhat. Brněnští radní dnes uložili Kanceláři marketingu a cestovního ruchu Magistrátu města Brna a TIC Brno připravit propagaci akcí týkajících se těchto jubileí.

Program oslav výročí bude nabízen jak obyvatelům města Brna, tak také domácím a zahraničním návštěvníkům města a bude propagován pod jednotným vizuálem.

Snažíme se lidem přibližovat město zajímavým způsobem, z jiného úhlu. Ten úhel bude pro příští rok architektura, která celé město dotváří a připomíná jeho historii. Přestože stavby Adolfa Loose v Brně prakticky nenajdeme, jeho vliv na architekturu je zcela neoddiskutovatelný. Vila Tugendhat pak i díky zapsání do seznamu UNESCO hranice města překračuje,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Mezi akcemi, které se zaměří na Adolfa Loose, představitele architektonického purismu založeného na estetice oproštěné od všech ozdob, lze jmenovat například výstavu v západním křídle hradu Špilberku. Ta představí výběr z Loosova díla se zaměřením na práce pro rodné Brno a Moravu.

Do konce června máme v plánu také odhalit sochu Adolfu Loosovi na Janáčkově náměstí, kde stál dům, v němž se světový architekt narodil a vyrůstal. Socha bude pojata jako betonová sochařská forma jeho náhrobku na vídeňském hřbitově. Půjde tak o vytvoření negativu či otisku Loosova místa posledního odpočinku na místo, kde jeho život začal, a dojde tak k pomyslnému spojení mezi oběma místy,“ přiblížil další z aktivit radní pro kulturu Marek Fišer.

V spolupráci s Brněnským architektonickým manuálem vznikne také Loosova stezka, která představí dochované realizace nejen v Brně, ale i v jeho okolí, a to formou výletů. Zájemci budou moci také navštívit Loosův sál v Bauerově zámečku na brněnském výstavišti.

Vila Tugendhat nabídne návštěvníkům vhled do historie nejen tohoto architektonického díla. Do února bude k vidění výstava zabývající se kromě vily navíc i Německým výstavním pavilonem pro světovou výstavu v Barceloně z roku 1929. V březnu a dubnu vystaví berlínská fotografka Arina Dähnick portréty staveb Ludwiga Miese van der Rohe v Americe i v Evropě. Devadesátému výročí se bude věnovat od října do prosince výstava prezentující mnohaletou badatelskou práci Studijního a dokumentačního centra vily Tugendhat. Doplní ji audionahrávky, dobové fotografie i běžně nedostupné původní artefakty. V průběhu roku budou připraveny také komentované prohlídky a přednášky renomovaných tuzemských i světových historiků umění, kteří se zabývají dílem van der Roha.

Mgr. Kateřina GardoňováTiskové středisko Magistrát města Brnatel.: +420 542 172 466mob.: +420 602 595 170

e-mail: gardonova.katerina@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.