Přeskočit na obsah

Rezidentní parkování se v příštím roce rozšíří do oblastí v městské části Brno-střed

16. března 2022
Do šesti ulic v už regulovaných oblastech se rozšíří rezidentní parkování. Postupem času se ukázalo, že zavést modré zóny bude nutné i do ulice Eliášovy, Kameníčkovy, Sirotkovy, Fanderlíkovy, Palackého třídy a Matulkovy. Pravidla rezidentního parkování v těchto místech začnou platit postupně přibližně od letošního dubna. Radní dnes odsouhlasili také harmonogram rozšiřování oblastí placeného stání pro příští rok. Od června do konce října 2023 se rezidentní parkování rozšíří celkem do devíti oblastí, které spadají do městské části Brno-střed.

„Situace v Žabovřeskách a Králově Poli nás přiměla k rozšíření rezidentního parkování na některé ulice, které spadaly do oblastí placeného stání, ale přímo na nich bylo možné parkovat bez omezení. Místní pak měli problém najít volná místa, protože se v těchto ulicích hromadila auta těch, kteří se chtěli vyhnout poplatku za parkování. Po konzultaci s vedením městských částí jsme se rozhodli, že od 1. dubna letošního roku postupně zavedeme modré zóny i do ulice Eliášovy, Kameníčkovy, Sirotkovy, Fanderlíkovy a Matulkovy v Žabovřeskách a na Palackého třídu v Králově Poli,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková. Všechny tyto ulice budou spadat do návštěvnické zóny C. Ti, kdo nemají oprávnění pro rezidenty a abonenty, zde musí uhradit parkovné v pracovní dny od 17 do 6 hodin. První hodina je zdarma, každá další pak za 20 korun. V zóně C nejsou umístěny parkovací automaty, k platbě je tedy nutné využít mobilní aplikaci, SMS nebo online parkovací automat.

Brněnští radní dnes také schválili podobu harmonogramu rozšiřování modrých zón v následujícím roce. Celkem se nově přidá deset oblastí. „Harmonogram byl vypracován s ohledem na aktuální stav parkování v daných lokalitách, možnosti realizace dopravního značení, procesy na straně Magistrátu města Brna, požadavky městských části ohledně zavádění a další. V příštím roce se ve čtyřech etapách od června do konce října přidá devět oblastí. Všechny spadají do Brna-střed. Jmenovitě jde o Jílovu, Červený kopec, Polní, Lerchovu, Rezkovu, Neumannovu, Žlutý kopec, Dvorského a Pšeník,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Všechny nové oblasti budou patřit do návštěvnické zóny C, kde platí výše popsaná pravidla. Ceny pro rezidenty a abonenty jsou stejné jako v ostatních oblastech. Oprávnění je možné začít vyřizovat přibližně dva měsíce před zavedením modrých zón.

Schválená podoba harmonogramu pro rok 2023

5. 6. 2023
1-22 Červený kopec
1-23 Polní
1-24 Jílová

14. 8. 2023
1-17 Lerchova
9. 10. 2023
1-18 Rezkova
1-19 Neumannova
1-20 Žlutý kopec

30. 10. 2023
1-26 Pšeník
1-27 DvorskéhoMgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.