Přeskočit na obsah

Rezidentní parkování se v příštím roce rozšíří do oblastí v městské části Brno-střed

16. března 2022

Do šesti ulic v už regulovaných oblastech se rozšíří rezidentní parkování. Postupem času se ukázalo, že zavést modré zóny bude nutné i do ulice Eliášovy, Kameníčkovy, Sirotkovy, Fanderlíkovy, Palackého třídy a Matulkovy. Pravidla rezidentního parkování v těchto místech začnou platit postupně přibližně od letošního dubna. Radní dnes odsouhlasili také harmonogram rozšiřování oblastí placeného stání pro příští rok. Od června do konce října 2023 se rezidentní parkování rozšíří celkem do devíti oblastí, které spadají do městské části Brno-střed.

„Situace v Žabovřeskách a Králově Poli nás přiměla k rozšíření rezidentního parkování na některé ulice, které spadaly do oblastí placeného stání, ale přímo na nich bylo možné parkovat bez omezení. Místní pak měli problém najít volná místa, protože se v těchto ulicích hromadila auta těch, kteří se chtěli vyhnout poplatku za parkování. Po konzultaci s vedením městských částí jsme se rozhodli, že od 1. dubna letošního roku postupně zavedeme modré zóny i do ulice Eliášovy, Kameníčkovy, Sirotkovy, Fanderlíkovy a Matulkovy v Žabovřeskách a na Palackého třídu v Králově Poli,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková. Všechny tyto ulice budou spadat do návštěvnické zóny C. Ti, kdo nemají oprávnění pro rezidenty a abonenty, zde musí uhradit parkovné v pracovní dny od 17 do 6 hodin. První hodina je zdarma, každá další pak za 20 korun. V zóně C nejsou umístěny parkovací automaty, k platbě je tedy nutné využít mobilní aplikaci, SMS nebo online parkovací automat.

Brněnští radní dnes také schválili podobu harmonogramu rozšiřování modrých zón v následujícím roce. Celkem se nově přidá deset oblastí. „Harmonogram byl vypracován s ohledem na aktuální stav parkování v daných lokalitách, možnosti realizace dopravního značení, procesy na straně Magistrátu města Brna, požadavky městských části ohledně zavádění a další. V příštím roce se ve čtyřech etapách od června do konce října přidá devět oblastí. Všechny spadají do Brna-střed. Jmenovitě jde o Jílovu, Červený kopec, Polní, Lerchovu, Rezkovu, Neumannovu, Žlutý kopec, Dvorského a Pšeník,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Všechny nové oblasti budou patřit do návštěvnické zóny C, kde platí výše popsaná pravidla. Ceny pro rezidenty a abonenty jsou stejné jako v ostatních oblastech. Oprávnění je možné začít vyřizovat přibližně dva měsíce před zavedením modrých zón.

Schválená podoba harmonogramu pro rok 2023

5. 6. 2023
1-22 Červený kopec
1-23 Polní
1-24 Jílová

14. 8. 2023
1-17 Lerchova
9. 10. 2023
1-18 Rezkova
1-19 Neumannova
1-20 Žlutý kopec

30. 10. 2023
1-26 Pšeník
1-27 DvorskéhoMgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.