Přeskočit na obsah

Rezidentní parkování se od pondělí rozšíří o dvě zóny

29. května 2020 3 minuty čtení
(red) - Podle platného harmonogramu se letos do systému rezidentního parkování přidá dvanáct oblastí. První z nich budou platit už od 1. června. Jedná se o oblasti 1-09 (Křídlovická) a 1-10 (Bezručova). Obě spadají do zóny B.

Oproti původním plánům se v červnu rezidentní parkování nerozšíří do oblasti 1-15 (Dřevařská) a 1-21 (Rybářská). Odsun je způsobený omezenými možnostmi schvalování a realizace dopravního značení v souvislosti s pandemií COVID-19. Všechny aktuální informace najdete na webu www.parkovanivbrne.cz.

Kdo je kdo v parkovacím systému

Rezident

Je fyzická osoba s trvalým pobytem (u cizinců s přechodným pobytem) nebo vlastník nemovitosti v dané oblasti. Cena ročního parkovacího oprávnění je 200 Kč za první vozidlo, 8 000 Kč za druhé vozidlo a 12 000 Kč za každé další vozidlo. Každý rezident, bez ohledu na věk či vlastnictví automobilu, může ročně poskytnout až 300 hodin parkovacího oprávnění svým návštěvám. O tuto možnost je potřeba při vyřizování parkovacího oprávnění požádat. 200 hodin ročně má každý zdarma, zbylých 100 hodin lze dokoupit jednou ročně za 100 Kč. Parkovací oprávnění lze návštěvám poskytnout přes osobní stránky uživatele.

Abonent

Je podnikající fyzická nebo právnická osoba se sídlem nebo provozovnou v dané oblasti. Cena ročního parkovacího oprávnění je 4 000 Kč za první vozidlo a 18 000 za každé další vozidlo. 

Rezidenti a abonenti mohou využít systému květinky, díky kterému se jim značně rozšíří území, kde mohou parkovat. Parkovací oprávnění tedy platí nejen v jejich oblastech, ale i v přímo sousedících oblastech, kde je parkovací systém zaveden. 

TIP: Nevíte, se kterými oblastmi sousedíte? Vyzkoušejte přehlednou mapu na www.parkovanivbrne.cz/mapa

Návštěvník

Každý, kdo v dané oblasti nepatří mezi abonenty nebo rezidenty, spadá do kategorie návštěvníka. Nově zaváděné oblasti spadají do zóny B, kde je prvních 60 minut parkování jednou denně zdarma, poté 30 Kč/hod. Při využití parkování zdarma je nutné zadat registrační značku přes parkovací automat nebo přes mobilní telefon. Mobilní telefon nabízí hned několik variant platby

  • přes online parkovací automat,
  • aplikaci ParkSimply (odkaz ke stažení pro iOS i An-droid zde),
  • nebo prostřednictvím SMS
    • Na číslo 902 06 odešlete SMS ve tvaru BR mezera Zóna mezera RZvozidla mezera DobaParkování
    • Modelový příklad pro zónu B na 120 minut: BR B 1B11234 120.

O víkendech a o svátcích je parkování zdarma a není nutné registrační značku zadávat.

Jak si vyřídit parkovací oprávnění? 

Parkovací oprávnění si můžete vyřídit online z pohodlí domova nebo fyzicky na kontaktním pracovišti Zvonařka 5. 

Fyzicky 

Zastavit se můžete každé pondělí a středu od 8:00 do 17:00 a v pátek od 8:00 do 12:00. Pokud jste rezident, nezapomeňte si s sebou vzít potřebné doklady - občanský průkaz (v případě trvalého pobytu) nebo výpis z katastru nemovitostí (v případě vlastnictví nemovitosti), a technický průkaz od vozidla (může být velký nebo tzv. malý). Platit lze na místě hotově nebo kartou. 

Online

Doporučujeme si nejprve vyřídit osobní stránky uživatele (OSU), přes které parkovací oprávnění spravujete. Pošlete žádost (na webu v dokumentech) na e-mail parkovanivbrne@brno.cz. Po zpracování obdržíte přístupové údaje do OSU, přes které si parkovací oprávnění jednoduše vyřídíte. Na www.parkovanivbrne.cz naleznete kromě všech formulářů také návod na ovládání OSU. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.

Výstava v Urban centru prezentuje stav brněnského ovzduší i opatření k jeho zlepšení. Foto: Urban centrum
Takhle zmapované ovzduší má jen Brno. Výsledky prezentuje na výstavě

Dneškem odstartovala více než třítýdenní výstava v Urban centru, která Brňany a Brňanky seznámí s kvalitou ovzduší ve městě. Výstavu doprovází také přednáška a workshopy pro školy.