Rezidentní parkování se od pondělí rozšíří o dvě zóny - Tiskový servis

Rezidentní parkování se od pondělí rozšíří o dvě zóny

  • 29. května 2020
  • 3 minuty čtení

(red) - Podle platného harmonogramu se letos do systému rezidentního parkování přidá dvanáct oblastí. První z nich budou platit už od 1. června. Jedná se o oblasti 1-09 (Křídlovická) a 1-10 (Bezručova). Obě spadají do zóny B.

Rezidentní parkování se od pondělí rozšíří o dvě zóny

Rezidentní parkování se od pondělí rozšíří o dvě zóny

Oproti původním plánům se v červnu rezidentní parkování nerozšíří do oblasti 1-15 (Dřevařská) a 1-21 (Rybářská). Odsun je způsobený omezenými možnostmi schvalování a realizace dopravního značení v souvislosti s pandemií COVID-19. Všechny aktuální informace najdete na webu www.parkovanivbrne.cz.

Kdo je kdo v parkovacím systému

Rezident

Je fyzická osoba s trvalým pobytem (u cizinců s přechodným pobytem) nebo vlastník nemovitosti v dané oblasti. Cena ročního parkovacího oprávnění je 200 Kč za první vozidlo, 8 000 Kč za druhé vozidlo a 12 000 Kč za každé další vozidlo. Každý rezident, bez ohledu na věk či vlastnictví automobilu, může ročně poskytnout až 300 hodin parkovacího oprávnění svým návštěvám. O tuto možnost je potřeba při vyřizování parkovacího oprávnění požádat. 200 hodin ročně má každý zdarma, zbylých 100 hodin lze dokoupit jednou ročně za 100 Kč. Parkovací oprávnění lze návštěvám poskytnout přes osobní stránky uživatele.

Abonent

Je podnikající fyzická nebo právnická osoba se sídlem nebo provozovnou v dané oblasti. Cena ročního parkovacího oprávnění je 4 000 Kč za první vozidlo a 18 000 za každé další vozidlo. 

Rezidenti a abonenti mohou využít systému květinky, díky kterému se jim značně rozšíří území, kde mohou parkovat. Parkovací oprávnění tedy platí nejen v jejich oblastech, ale i v přímo sousedících oblastech, kde je parkovací systém zaveden. 

TIP: Nevíte, se kterými oblastmi sousedíte? Vyzkoušejte přehlednou mapu na www.parkovanivbrne.cz/mapa

Návštěvník

Každý, kdo v dané oblasti nepatří mezi abonenty nebo rezidenty, spadá do kategorie návštěvníka. Nově zaváděné oblasti spadají do zóny B, kde je prvních 60 minut parkování jednou denně zdarma, poté 30 Kč/hod. Při využití parkování zdarma je nutné zadat registrační značku přes parkovací automat nebo přes mobilní telefon. Mobilní telefon nabízí hned několik variant platby

  • přes online parkovací automat,
  • aplikaci ParkSimply (odkaz ke stažení pro iOS i An-droid zde),
  • nebo prostřednictvím SMS
    • Na číslo 902 06 odešlete SMS ve tvaru BR mezera Zóna mezera RZvozidla mezera DobaParkování
    • Modelový příklad pro zónu B na 120 minut: BR B 1B11234 120.

O víkendech a o svátcích je parkování zdarma a není nutné registrační značku zadávat.

Jak si vyřídit parkovací oprávnění? 

Parkovací oprávnění si můžete vyřídit online z pohodlí domova nebo fyzicky na kontaktním pracovišti Zvonařka 5. 

Fyzicky 

Zastavit se můžete každé pondělí a středu od 8:00 do 17:00 a v pátek od 8:00 do 12:00. Pokud jste rezident, nezapomeňte si s sebou vzít potřebné doklady - občanský průkaz (v případě trvalého pobytu) nebo výpis z katastru nemovitostí (v případě vlastnictví nemovitosti), a technický průkaz od vozidla (může být velký nebo tzv. malý). Platit lze na místě hotově nebo kartou. 

Online

Doporučujeme si nejprve vyřídit osobní stránky uživatele (OSU), přes které parkovací oprávnění spravujete. Pošlete žádost (na webu v dokumentech) na e-mail parkovanivbrne@brno.cz. Po zpracování obdržíte přístupové údaje do OSU, přes které si parkovací oprávnění jednoduše vyřídíte. Na www.parkovanivbrne.cz naleznete kromě všech formulářů také návod na ovládání OSU. 

Další články z rubriky