Přeskočit na obsah

Rezidentní parkování se od pondělí rozšíří o dvě zóny

29. května 2020 3 minuty čtení
(red) - Podle platného harmonogramu se letos do systému rezidentního parkování přidá dvanáct oblastí. První z nich budou platit už od 1. června. Jedná se o oblasti 1-09 (Křídlovická) a 1-10 (Bezručova). Obě spadají do zóny B.

Oproti původním plánům se v červnu rezidentní parkování nerozšíří do oblasti 1-15 (Dřevařská) a 1-21 (Rybářská). Odsun je způsobený omezenými možnostmi schvalování a realizace dopravního značení v souvislosti s pandemií COVID-19. Všechny aktuální informace najdete na webu www.parkovanivbrne.cz.

Kdo je kdo v parkovacím systému

Rezident

Je fyzická osoba s trvalým pobytem (u cizinců s přechodným pobytem) nebo vlastník nemovitosti v dané oblasti. Cena ročního parkovacího oprávnění je 200 Kč za první vozidlo, 8 000 Kč za druhé vozidlo a 12 000 Kč za každé další vozidlo. Každý rezident, bez ohledu na věk či vlastnictví automobilu, může ročně poskytnout až 300 hodin parkovacího oprávnění svým návštěvám. O tuto možnost je potřeba při vyřizování parkovacího oprávnění požádat. 200 hodin ročně má každý zdarma, zbylých 100 hodin lze dokoupit jednou ročně za 100 Kč. Parkovací oprávnění lze návštěvám poskytnout přes osobní stránky uživatele.

Abonent

Je podnikající fyzická nebo právnická osoba se sídlem nebo provozovnou v dané oblasti. Cena ročního parkovacího oprávnění je 4 000 Kč za první vozidlo a 18 000 za každé další vozidlo. 

Rezidenti a abonenti mohou využít systému květinky, díky kterému se jim značně rozšíří území, kde mohou parkovat. Parkovací oprávnění tedy platí nejen v jejich oblastech, ale i v přímo sousedících oblastech, kde je parkovací systém zaveden. 

TIP: Nevíte, se kterými oblastmi sousedíte? Vyzkoušejte přehlednou mapu na www.parkovanivbrne.cz/mapa

Návštěvník

Každý, kdo v dané oblasti nepatří mezi abonenty nebo rezidenty, spadá do kategorie návštěvníka. Nově zaváděné oblasti spadají do zóny B, kde je prvních 60 minut parkování jednou denně zdarma, poté 30 Kč/hod. Při využití parkování zdarma je nutné zadat registrační značku přes parkovací automat nebo přes mobilní telefon. Mobilní telefon nabízí hned několik variant platby

  • přes online parkovací automat,
  • aplikaci ParkSimply (odkaz ke stažení pro iOS i An-droid zde),
  • nebo prostřednictvím SMS
    • Na číslo 902 06 odešlete SMS ve tvaru BR mezera Zóna mezera RZvozidla mezera DobaParkování
    • Modelový příklad pro zónu B na 120 minut: BR B 1B11234 120.

O víkendech a o svátcích je parkování zdarma a není nutné registrační značku zadávat.

Jak si vyřídit parkovací oprávnění? 

Parkovací oprávnění si můžete vyřídit online z pohodlí domova nebo fyzicky na kontaktním pracovišti Zvonařka 5. 

Fyzicky 

Zastavit se můžete každé pondělí a středu od 8:00 do 17:00 a v pátek od 8:00 do 12:00. Pokud jste rezident, nezapomeňte si s sebou vzít potřebné doklady - občanský průkaz (v případě trvalého pobytu) nebo výpis z katastru nemovitostí (v případě vlastnictví nemovitosti), a technický průkaz od vozidla (může být velký nebo tzv. malý). Platit lze na místě hotově nebo kartou. 

Online

Doporučujeme si nejprve vyřídit osobní stránky uživatele (OSU), přes které parkovací oprávnění spravujete. Pošlete žádost (na webu v dokumentech) na e-mail parkovanivbrne@brno.cz. Po zpracování obdržíte přístupové údaje do OSU, přes které si parkovací oprávnění jednoduše vyřídíte. Na www.parkovanivbrne.cz naleznete kromě všech formulářů také návod na ovládání OSU. 

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.