Přeskočit na obsah

Restaurátoři dokončují obnovu fresek na Nové radnici. Rekonstrukce sálu Rady města Brna bude hotová v listopadu

02. června 2021

Téměř dva roky už uběhly od zahájení rekonstrukce sálu Rady města Brna, který spolu se zastupitelským neboli Sněmovním sálem představuje nejreprezentativnější prostory Nové radnice. Práce navracejí sálu Rady jeho někdejší barokní podobu a zároveň jej vybavují pro provoz v 21. století. Nyní vstupují do poslední etapy, restaurátorské činnosti jsou z většiny dokončeny.

„Srovnání toho, jak vypadal sál Rady před rekonstrukcí a jakou podobu získává teď, je až neuvěřitelné. Restaurátoři už dokončili práce na stropě i stěnách, na nichž obnovili freskovou výmalbu. Nyní se začíná s ‚běžnějšími‘ pracemi, jako je pokládání parket, dokončení elektroinstalace a nakonec vybavení nábytkem. Vedle sálu se úpravy dotkly také předsálí a schodiště a výsledkem bude krásný prostor, který ocení i veřejnost při různých společenských příležitostech. K dispozici bude i moderní technické vybavení. Věřím, že z této generální rekonstrukce se budou přínosy čerpat řadu let,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. 

Stavební práce začaly v červenci roku 2019 a byly plánované na 18 měsíců. Původním záměrem totiž bylo restaurovat pouze nástropní barokní fresky, nikoli i nástěnné – podle sond z roku 2008 se zdálo, že budou pro záchranu příliš poškozené. V průběhu prací ale bylo nakonec rozhodnuto, že restaurátoři fresky na stěnách vytvoří znovu. „Restaurátoři se tedy pustili do rekonstrukce fresek erbů zemských úředníků, které tvoří jakousi římsu pod nástropní freskou, a iluzivních pilastrů jakoby nesoucích klenbu. V Archivu města Brna se nám navíc podařilo vypátrat dvě historické fotografie, které dokládají vzhled sálu v 19. století. Díky tomu mohli restaurátoři doplnit i další iluzivní sochařskou výzdobu, a to dvě sochy ctností Prudentia neboli Rozumnost a Justitia neboli Spravedlnost. Obě ctnosti mají na radnici svůj symbolický význam. V sále byly iluzivní sochy celkem tři, kterou ctnost zpodobovala ta třetí, ale nevíme,“ dodal náměstek pro oblast kultury Tomáš Koláčný.

Práce jsou plánovány do listopadu letošního roku. Celkem vyjdou na více než 25 milionů korun bez DPH.

Fresky v sále Rady města Brna na Nové radnici
Barokní nástěnné malby pocházejí ze 30. let 18. století a zobrazují zasedání Moravského zemského soudu. Soudní jednání totiž v kapitulní síni dominikánského kláštera a později v novějších budovách, které se kolem kláštera přistavovaly, probíhala už od středověku. V 80. letech 18. století na příkaz Josefa II. tehdejší Zemský dům (dnešní Novou radnici) zabralo a pak značně zdevastovalo vojsko. V roce 1872 ho vykoupilo město Brno a byl různě využíván, mimo jiné jako vývařovna, skladiště nebo tržnice. Během těchto let zmizely barokní fresky pod nánosy dalších maleb a štuků.
Areál byl v polovině 30. let 20. století rekonstruován podle projektu architekta Jindřicha Poláška pro potřeby magistrátu, městská agenda se sem přestěhovala ze Staré radnice a místo se od té doby nazývá Nová radnice.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czAktuální stav: foto Marie Schmerková

Foto z průběhu rekonstrukce: Marie Schmerková

 

Historické foto: Archiv města Brna

Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.