Přeskočit na obsah

Rekonstrukce obřadní síně na Ústředním hřbitově začne v květnu

27. dubna 2022
Obřadní síň na Ústředním hřbitově v Brně čeká rekonstrukce. Tu provede na základě výběrového řízení sdružení společností s názvem YUCON + COMBIN – Obřadní síně.

 „Unikátní obřadní síň, kterou navrhl významný architekt Bohuslav Fuchs, slouží svému účelu již 96 let. Za celou dobu neprošla celkovou rekonstrukcí. Při odborném posouzení však vyšlo najevo, že má budova špatnou statiku. Zároveň do síně, i přes dílčí opravy střechy, zatéká a nevyhovující je i vytápění prostoru. Především z důvodu velmi špatné statiky jsme se rozhodli provést komplexnější rekonstrukci obřadní síně. Náklady ve výši 61,5 milionu korun bez DPH na její opravy budou hrazeny z rozpočtu města,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík

Práce stavbařů se zaměří na střechu, strop, zlepší se zázemí pro obsluhu, přibude nové ozvučení. „Jedním z nových řešení bude umístění topení do podlahy. Původně totiž viselo pod stropem, což nebylo šetrné. Dojde také k repasi osvětlení nebo přebudování katafalku. Vrátíme jej do původní podoby z třicátých let, kdy bude opět umožněno zajíždění rakve po obřadu. Veškeré kroky jsme konzultovali s památkáři, obřadní síň je totiž památkově chráněná,“ podotkl Petr Hladík

Vysoutěžený zhotovitel bude mít na opravy 11 měsíců. Práce začnou na začátku května, kdy se bude obřadní síň nejdříve vyklízet. Poté začne samotná stavební činnost. V období od května do září budou smuteční obřady probíhat pouze v obřadních síních krematoria na Jihlavské ulici. Od října již bude rekonstrukce probíhat v obřadní síni na Vídeňské za provozu.  

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

Nejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.