Přeskočit na obsah

Rekonstrukce obřadní síně na Ústředním hřbitově začne v květnu

27. dubna 2022

Obřadní síň na Ústředním hřbitově v Brně čeká rekonstrukce. Tu provede na základě výběrového řízení sdružení společností s názvem YUCON + COMBIN – Obřadní síně.

 „Unikátní obřadní síň, kterou navrhl významný architekt Bohuslav Fuchs, slouží svému účelu již 96 let. Za celou dobu neprošla celkovou rekonstrukcí. Při odborném posouzení však vyšlo najevo, že má budova špatnou statiku. Zároveň do síně, i přes dílčí opravy střechy, zatéká a nevyhovující je i vytápění prostoru. Především z důvodu velmi špatné statiky jsme se rozhodli provést komplexnější rekonstrukci obřadní síně. Náklady ve výši 61,5 milionu korun bez DPH na její opravy budou hrazeny z rozpočtu města,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík

Práce stavbařů se zaměří na střechu, strop, zlepší se zázemí pro obsluhu, přibude nové ozvučení. „Jedním z nových řešení bude umístění topení do podlahy. Původně totiž viselo pod stropem, což nebylo šetrné. Dojde také k repasi osvětlení nebo přebudování katafalku. Vrátíme jej do původní podoby z třicátých let, kdy bude opět umožněno zajíždění rakve po obřadu. Veškeré kroky jsme konzultovali s památkáři, obřadní síň je totiž památkově chráněná,“ podotkl Petr Hladík

Vysoutěžený zhotovitel bude mít na opravy 11 měsíců. Práce začnou na začátku května, kdy se bude obřadní síň nejdříve vyklízet. Poté začne samotná stavební činnost. V období od května do září budou smuteční obřady probíhat pouze v obřadních síních krematoria na Jihlavské ulici. Od října již bude rekonstrukce probíhat v obřadní síni na Vídeňské za provozu.  

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.