Přeskočit na obsah

Rekonstrukce Lužánecké je hotová

02. září 2020

Více než rok trvající rekonstrukce kanalizace a vodovodu v ulici Lužánecká je u konce. V pondělí 7. září předá zhotovitel stavbu městu. Zbývá dokončit pouze dílčí terénní úpravy. Pokud vše půjde podle plánu, auta by se mohla do ulice vrátit od úterý 8. září. Rekonstrukce původní kanalizace z 19. století probíhala v koordinaci s pracemi plynařů a dalších. U příležitosti dokončení prací se koná 6. září streetparty. Práce se podařilo dokončit v termínu i přes jejich přerušení v souvislosti s opatřeními JmK kvůli koronaviru.

„Havarijní stav inženýrských sítí v Lužánecké si vyžádal rekonstrukci, která začala v červnu loňského roku. Myslím, že všichni místní si oddechli, že se ji podařilo dokončit už v září, jak slíbil zhotovitel, a nedošlo k žádným průtahům. Umožnila to koordinace prací města a Brněnských vodáren a kanalizací jako investora stavby a plynařů, které se podařilo zkoordinovat tak, že nakonec probíhaly souběžně a stihly se tedy rychleji. Zhotovitel dělal vše pro to, aby se práce stihly v termínu. Jsem ráda, že se mu to podařilo navzdory nutnému moratoriu hejtmana Jihomoravského kraje, které v souvislosti s epidemií covidu na dva měsíce znemožnilo realizovat propoje na vodovodních a plynových přípojkách. Novou ulici si mohou lidé užít už tuto neděli na streetparty, kterou pořádají lidé z Ponava Cafe a okolních podniků,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková. Zhotovitel i město chystají vše tak, aby se auta mohla na ulici vrátit od úterý 8. září. Práce jsou hotové a momentálně se čeká na nezbytné administrativní úkony, mezi něž patří zejména stanovisko Policie ČR ke stanovení přechodného dopravního značení pro zahájení předčasného užívání komunikace.

Opravou kromě Lužánecké prošla i napojení do ulic Antonína Slavíka a třída Kapitána Jaroše. „Dělníci opravili více než 560 metrů kanalizačního potrubí, kanalizační přípojky v délce 187,3 metrů, vyměnili 13 vodovodních přípojek a zrekonstruovali více než 1300 metrů vodovodního potrubí. Nový je i povrch silnice a chodníků. Celkem práce stály více než 76 milionů korun,“ uvedl radní pro oblast investic David Grund.

„Na naši žádost byla v průběhu prací do rekonstrukce zařazena i úprava křižovatky ulice Lužánecké s třídou Kapitána Jaroše, což umožní plynulé pokračování cyklotrasy údolím Ponávky do centra Brna," doplnil starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

Oblast kolem Lužánek není důležitá jen pro dopravu. „V parku i blízkém okolí se pravidelně koná řada kulturních akcí. Je proto příhodné, že na konci oprav zde proběhne streetparty Lužánecká open. Věřím, že si lidé opět najdou cestu do okolních podniků a podaří se tak vrátit původního ducha tomuto oblíbenému prostoru,“ dodal radní pro oblast kultury Marek Fišer. Otevření ulice oslaví lidé z místních podniků v čele s Ponava Cafe streetparty Lužánecká open. „V neděli 6. září zveme všechny zájemce na společné otevření ulice, které se koná od 14 hodin na křižovatce ulic Lidická–Lužánecká. Na první slavnostní společnou jízdu novou ulicí zveme všechny cyklisty, skateboardisty apod. Ti se budou moci zúčastnit také následných skateboardových vystoupení a závodů. Na několika stagích vedle DJů vystoupí i rapová legenda PSH. Máme připravenou i workoutovou exhibici a spoustu dobrého jídla a pití,“ láká za organizátory Vít Kalvoda.

Mgr. Anna Dudková
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.