Přeskočit na obsah

Řeka, co není. Vítězové šifrovací hry objevili Ponávku

25. května 2018 2 minuty čtení
(fpo) – Nejrychlejší týmy čtvrtého kola šifrovací hry Brno, co není se seznámily s třetí největší brněnskou řekou – Ponávkou. Na rozdíl od Svratky a Svitavy k ní totiž lidé ve městě nemají běžně přístup, protože protéká podzemním tunelem. Na nevšední procházku pod sídlištěm Lesná se dnes večer vydalo 24 lidí.

Poslední část jarní části soutěže se věnovala projektu Voda v Brně, který v sobě zahrnuje protipovodňová opatření na hlavních brněnských tocích a dále revitalizaci Staré Ponávky a Holáseckých jezer. Šifru se pokusilo rozlousknout 157 týmů, úspěšně ji vyřešilo 64. Celkem už se do všech kol hry zapojilo 300 týmů.

Výherci se sešli v 18 hodin u královopolského nádraží, odkud pokračovali ke vchodu do štoly. „Dokud nebyla splašková voda oddělena, tak by to vyplavovalo Brno. Proto se dešťové vody svedly do podzemí a vyústěné jsou až v Cacovicích. I když zde Ponávka vypadá jako potůček, hrozilo by při velkých deštích zaplavení tunelu," varoval před vstupem do štoly Luděk Smeták z Brněnských vodáren a kanalizací. Pracovníci vodáren celý den monitorovali stav vody a počasí s tím, že by při špatných podmínkách vstup zakázali. To se však nestalo. 

Všichni se tedy s helmami vydali do podzemní štoly, kterou protéká Ponava. „Čekali jsme podzemí plné zákrut, jezírek a netopýrů. Cesta byla poněkud náročnější, ale dalo se to zvládnout," zhodnotil nevšední zážitek Vít Křížka z týmu Teplíků. Tříkilometrová trasa končila u Cacovického náhonu. Po výstupu z tunelu pak všichni navštívili vírový odlučovač hrubých nečistot Třískalova.

"Prošli jsme všechny čtyři části soutěže. V poslední, která se věnovala projektu Voda v Brně, se nám nejvíc líbily samotné šifry, hlavně 3D kostka. Jediný problém byl ten, že jsme u sebe neměli v lahvi vodu, kterou jsme potřebovali k vyluštění jedné šifry. Celkově si ale myslíme, že nejtěžší byla Tramvaj Plotní," dodala Jana Kvapilíková z týmu Psychiatrická léčebna.

I když se jednalo o poslední kolo jarní fáze šifrovací hry, její dění zdaleka nekončí. Všechna čtyři kola jsou stále spuštěná a lze se do nich zapojit až do 31. května. Sto týmů s nejvyšším počtem bodů následně postoupí do finále, které se uskuteční 3. června na brněnském výstavišti v rámci Festivalu RE:PUBLIKA. Tam na ně bude čekat speciální šifra. Na 30 vítězných týmů pak čekají odměny a na 3 nejlepší speciální zážitkové ceny, jako je například plavba pod Petrovem nebo let balonem.

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.