Přeskočit na obsah

Řeka, co není. Vítězové šifrovací hry objevili Ponávku

25. května 2018 2 minuty čtení
(fpo) – Nejrychlejší týmy čtvrtého kola šifrovací hry Brno, co není se seznámily s třetí největší brněnskou řekou – Ponávkou. Na rozdíl od Svratky a Svitavy k ní totiž lidé ve městě nemají běžně přístup, protože protéká podzemním tunelem. Na nevšední procházku pod sídlištěm Lesná se dnes večer vydalo 24 lidí.

Poslední část jarní části soutěže se věnovala projektu Voda v Brně, který v sobě zahrnuje protipovodňová opatření na hlavních brněnských tocích a dále revitalizaci Staré Ponávky a Holáseckých jezer. Šifru se pokusilo rozlousknout 157 týmů, úspěšně ji vyřešilo 64. Celkem už se do všech kol hry zapojilo 300 týmů.

Výherci se sešli v 18 hodin u královopolského nádraží, odkud pokračovali ke vchodu do štoly. „Dokud nebyla splašková voda oddělena, tak by to vyplavovalo Brno. Proto se dešťové vody svedly do podzemí a vyústěné jsou až v Cacovicích. I když zde Ponávka vypadá jako potůček, hrozilo by při velkých deštích zaplavení tunelu," varoval před vstupem do štoly Luděk Smeták z Brněnských vodáren a kanalizací. Pracovníci vodáren celý den monitorovali stav vody a počasí s tím, že by při špatných podmínkách vstup zakázali. To se však nestalo. 

Všichni se tedy s helmami vydali do podzemní štoly, kterou protéká Ponava. „Čekali jsme podzemí plné zákrut, jezírek a netopýrů. Cesta byla poněkud náročnější, ale dalo se to zvládnout," zhodnotil nevšední zážitek Vít Křížka z týmu Teplíků. Tříkilometrová trasa končila u Cacovického náhonu. Po výstupu z tunelu pak všichni navštívili vírový odlučovač hrubých nečistot Třískalova.

"Prošli jsme všechny čtyři části soutěže. V poslední, která se věnovala projektu Voda v Brně, se nám nejvíc líbily samotné šifry, hlavně 3D kostka. Jediný problém byl ten, že jsme u sebe neměli v lahvi vodu, kterou jsme potřebovali k vyluštění jedné šifry. Celkově si ale myslíme, že nejtěžší byla Tramvaj Plotní," dodala Jana Kvapilíková z týmu Psychiatrická léčebna.

I když se jednalo o poslední kolo jarní fáze šifrovací hry, její dění zdaleka nekončí. Všechna čtyři kola jsou stále spuštěná a lze se do nich zapojit až do 31. května. Sto týmů s nejvyšším počtem bodů následně postoupí do finále, které se uskuteční 3. června na brněnském výstavišti v rámci Festivalu RE:PUBLIKA. Tam na ně bude čekat speciální šifra. Na 30 vítězných týmů pak čekají odměny a na 3 nejlepší speciální zážitkové ceny, jako je například plavba pod Petrovem nebo let balonem.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.