Přeskočit na obsah

Regeneraci zeleně kolem Libušiny třídy pokryje z 80 % dotace

10. února 2021

Město Brno uspělo s žádostí o dotaci na regeneraci zeleně na Libušině třídě. Získá tak 80 % plánovaných nákladů na projekt, tedy téměř 3,7 milionů korun. Úprav a výsadby zeleně se sídliště dočká v letošním roce.

V polovině loňského května projednali zastupitelé posouzení projektu „Regenerace sídlištní zeleně – Libušina třída 2. část – Brno-Kohoutovice“.

„O měsíc později jsme v Radě města Brna projednali žádost o dotaci, která byla nyní schválena. Na projektu spolupracují město Brno a městská část Brno-Kohoutovice, které na úpravy a výsadbu zeleně kolem ulice Stamicovy, Libušiny třídy a aquaparku přispějí rovným dílem,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V lokalitě bylo panelové sídliště vybudováno v 70. letech 20. století na odlesněném skalnatém vrcholu. Na svazích zůstala většinou zachována přirozená či polopřirozená vegetace doubrav a dubohabrových lesů. Ozelenění sídliště probíhalo velmi postupně a dodnes lze zeleň hodnotit jako nedostatečnou. Také vzhledem k náročným podmínkám stanoviště (místy nízký půdní horizont, devastace stavební činností) rostou dřeviny velmi pomalu, jsou na některých místech poškozené či přímo uhynuly.

„V rámci dotace z Operačního programu Životní prostředí získáme téměř 3,7 milionu korun, což je více než 80 % nákladů projektu. Díky těmto penězům bude v bezprostřední blízkosti Libušiny třídy, ulice Stamicovy a aquaparku dosázena zeleň, vzniknou také dva parkově upravené prostory vhodné k rekreaci. Počítáme s tím, že přibydou především domácí druhy stromů, keřů a zlepší se také kvalita trávníků, v nových parcích vysadíme navíc trvalky a cibuloviny. Věřím, že Brňané vznik těchto zelených ploch k trávení volného času ocení, obzvláště ve zdejší zástavbě,“ popsal I. náměstek primátorky Petr Hladík.

„V plánu je vysadit 95 stromů, 631 kusů keřů, trvalkové záhony budou mít plochu 520 m2 a nové květnaté trávníky 6323 m2. Realizace proběhne v roce 2021, následná péče bude probíhat dva roky, tedy cca od roku 2022 do roku 2023,“ dodal Petr Hladík.

Celkové náklady na projekt se předpokládají ve výši 4,6 milionů korun, dotaze pokryje zhruba 3,7 milionu. Statutární město Brno tak uhradí 0,9 milionu korun, o které se z poloviny rozdělí s městskou částí Brno-Kohoutovice.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.