Přeskočit na obsah

Regeneraci zeleně kolem Libušiny třídy pokryje z 80 % dotace

10. února 2021
Město Brno uspělo s žádostí o dotaci na regeneraci zeleně na Libušině třídě. Získá tak 80 % plánovaných nákladů na projekt, tedy téměř 3,7 milionů korun. Úprav a výsadby zeleně se sídliště dočká v letošním roce.

V polovině loňského května projednali zastupitelé posouzení projektu „Regenerace sídlištní zeleně – Libušina třída 2. část – Brno-Kohoutovice“.

„O měsíc později jsme v Radě města Brna projednali žádost o dotaci, která byla nyní schválena. Na projektu spolupracují město Brno a městská část Brno-Kohoutovice, které na úpravy a výsadbu zeleně kolem ulice Stamicovy, Libušiny třídy a aquaparku přispějí rovným dílem,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V lokalitě bylo panelové sídliště vybudováno v 70. letech 20. století na odlesněném skalnatém vrcholu. Na svazích zůstala většinou zachována přirozená či polopřirozená vegetace doubrav a dubohabrových lesů. Ozelenění sídliště probíhalo velmi postupně a dodnes lze zeleň hodnotit jako nedostatečnou. Také vzhledem k náročným podmínkám stanoviště (místy nízký půdní horizont, devastace stavební činností) rostou dřeviny velmi pomalu, jsou na některých místech poškozené či přímo uhynuly.

„V rámci dotace z Operačního programu Životní prostředí získáme téměř 3,7 milionu korun, což je více než 80 % nákladů projektu. Díky těmto penězům bude v bezprostřední blízkosti Libušiny třídy, ulice Stamicovy a aquaparku dosázena zeleň, vzniknou také dva parkově upravené prostory vhodné k rekreaci. Počítáme s tím, že přibydou především domácí druhy stromů, keřů a zlepší se také kvalita trávníků, v nových parcích vysadíme navíc trvalky a cibuloviny. Věřím, že Brňané vznik těchto zelených ploch k trávení volného času ocení, obzvláště ve zdejší zástavbě,“ popsal I. náměstek primátorky Petr Hladík.

„V plánu je vysadit 95 stromů, 631 kusů keřů, trvalkové záhony budou mít plochu 520 m2 a nové květnaté trávníky 6323 m2. Realizace proběhne v roce 2021, následná péče bude probíhat dva roky, tedy cca od roku 2022 do roku 2023,“ dodal Petr Hladík.

Celkové náklady na projekt se předpokládají ve výši 4,6 milionů korun, dotaze pokryje zhruba 3,7 milionu. Statutární město Brno tak uhradí 0,9 milionu korun, o které se z poloviny rozdělí s městskou částí Brno-Kohoutovice.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.