Reduta oživí písně Jiřího Bulise

  • 08. června 2017
  • 2 minuty čtení
(bim) – Činohra národního divadla Brno spustí 9. června druhý díl projektu Spílání Brno. Inspirován je životem a dílem hudebního skladatele Jiřího Bulise a jeho osobní korespondencí. Premiéra je plánována na devatenáctou hodinu.

Hra Drazí v Chomutově! je volně inspirovaná zážitky multitalentovaného člověka Jiřího Bulise i jeho nejbližších. Scénář napsala jeho dcera Lucie Dlabola Bulisová na popud režisérky Anny Petželkové. „K nápadu mě přivedlo CD, které vydala Lucie. Vzpomněla jsem si pak na své dětství, a tajemno, které kolem Bulise panovalo,“ objasnila režisérka svou motivaci ke vzniku inscenace.

Toto zpracování má přiblížit život a písně tohoto skladatele mladé generaci. „Předchozí díla o Bulisovi se věnují pouze jeho tvorbě. Snažili jsme se zakomponovat do naší hry i něco z jeho života na základě osobních dopisů, našich vzpomínek či snů,“ uvedla dramaturgyně Lucie Němečková.

Autorky prozradily i to, že součástí bude unikátní ukázka z rekonstrukce opery Bulise. Přestože celá inscenace vychází především z faktů nejedná se o dokumentární zpracování. Zachycuje Bulisův život od početí, o kterém sám skladatel napsal povídku, až po jeho posmrtný odkaz. Sami tvůrci označili hru za „cover verzi“ Bulisova života.

Název hry je odvozen právě z dopisů, ze kterých scénáristka vycházela. Korespondence Jiřího Bulise rodičům do jeho rodného města vždy začínala oslovením „Drazí v Chomutově“.

Nebližší reprízy jsou plánovány na 10. a 19. června, vždy od devatenácti hodin.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít