Přeskočit na obsah

Radním došla trpělivost. Řidiči si už přes historické centrum cestu nezkrátí

13. listopadu 2019

Zmírnit dopravní provoz v historickém centru se chystají představitelé města. Od minulého týdne strážníci zintenzivnili počet kontrol na vjezdech, plánují se ale i další opatření. Prioritou města je zklidnění pěší zóny v centru tak, aby se zvýšilo pohodlí a bezpečí chodců.

„Nejsem příznivcem restrikcí, ale situace v centru je neúnosná a nám nezbývá jiné řešení. Nemůžeme tolerovat, že se z pěší zóny stává vytížená dopravní tepna. Chceme ze středu města, zejména z ulic Česká, Rašínova, náměstí Svobody a Masarykova, udělat opět klidnou pěší zónu. Bezpečnost chodců je pro nás důležitá. Lidé nemohou jezdit autem přímo do centra, když chtějí navštívit například kavárnu,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Příčinou aktuálního stavu je jednoznačně koncepce schválená minulým vedením města. Podle ní celé centrum tvoří jednu oblast, což umožňuje řidičům, kteří mají oprávnění, libovolně vjíždět a vyjíždět různými ulicemi.“

Už delší dobu jsou u vjezdů do historického středu Brna umístěné kamery. Ty zatím slouží ke statistickým účelům. „Z dat, která máme z kamerového systému, se ukazuje, že přibližně 40 % vjezdů do pěší zóny je učiněno bez oprávnění,“ doplnila Vaňková.

Od poloviny minulého týdne po dohodě primátorky města Brna a náměstka pro oblast dopravy Roberta Kerndla s ředitelem Městské policie Brno Lubošem Oprchalem strážníci významně navýšili rozsah nárazových kontrol. „Za tu dobu jsme zkontrolovali 1425 vozidel. Kromě neoprávněných vjezdů hlídky městské policie dlouhodobě aktivně vyhledávají i další dopravní přestupky, zejména ty, které souvisejí s parkováním. V průměru se jen ve zmíněné oblasti zabýváme zhruba tisícem případů měsíčně,“ popsal vedoucí odboru pořádkových útvarů Městské policie Brno Pavel Čermák.

Situace donutila město také k dalším krokům. „Chceme udělat revizi vydaných povolení k vjezdu. Momentálně jich je vydáno asi 13 tisíc, což je z našeho pohledu neúměrně moc. Při zjištěném zneužívání povolení je navíc možné, aby je Odbor dopravy MMB na návrh městské policie držitelům odebral,“ uvedla Vaňková.

„Vzhledem k neúnosnosti situace schválila Rada města Brna už v září rozdělení centra do sedmi oblastí. V nich dojde k přísné regulaci. Zásobování bude mít povolený vjezd pouze v době od 6 do 10:30 hodin. Regulovány budou také vjezdy pro TAXI služby. Jednotná pravidla jsme vymezili i vjezdům pro činnost, což se týká například opravářů. Celodenní povolení k vjezdu budou mít pouze rezidenti a abonenti z pěší zóny, majitelé parkovacích stání (např. ve vnitroblocích nebo v garážích) a vyhrazených parkovacích stání (VPS) v pěší zóně, městská policie a integrovaný záchranný systém, pečovatelské a sociální služby a osoby zdravotně a tělesně postižené. Dopravní značení se nyní projektuje,“ popsal radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Uvedená pravidla by měla začít platit ve druhém čtvrtletí příštího roku. Nejprve je nutné vše naprojektovat a musí se počítat také s 3,5 až 4 měsíci, které zaberou nezbytné administrativní úkony, které nelze urychlit. Hlídat dodržování pravidel by měl i automatický kamerový systém.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.