Přeskočit na obsah

Radní souhlasili s pronájmem komerčních prostor v bývalé celnici na Křenové

09. února 2022
V souvislosti s rekonstrukcí bytového domu na Křenové 277/76, který je známý také jako bývalá celnice, souhlasila dnes rada města se záměrem pronajmout prostory určené k podnikání a vyvěsit inzerát na úřední desku. Jde už o druhé zveřejnění, neboť původní zájemce od nabídky odstoupil.

Při rekonstrukci bytového domu Křenová 277/76, Brno-Trnitá, byly v 1. nadzemním a 1. podzemním podlaží vybudovány prostory sloužící podnikání, které tvoří jeden celek s venkovní terasou na dvoře domu. Po kolaudaci stavby je potřeba tyto prostory pronajmout vhodnému nájemci, dle požadavků a představ pronajímatele na jejich budoucí využití.

„Prostory jsou sice kolaudovány jako prodejna nepotravinářského zboží, je ale nicméně vhodné je využít jako kavárnu. Záměrem pronájmu je totiž i vytvoření přitažlivého prostoru otevřeného co nejširší veřejnosti, která využívá okolí domu především k cyklistickému vyžití. Chceme tedy umožnit i nabídky na nerušící provozovny, jako třeba denní kavárna, drobné občerstvení nebo smíšené poskytování služeb typu kavárna
a cykloservis/servis jiného sportovního vybavení. V takovém případě si nájemce dle potřeby zajistí rekolaudaci prostor,“
přiblížil možné využití objektu náměstek primátorky města Brna pro oblast bydlení Jiří Oliva.

Dnes radní odsouhlasili záměr pronájmu na dobu neurčitou, přičemž po dobu prvních pět let pronájmu může nájemce vypovědět nájem bez udání důvodu a pronajímatel pouze z důvodu porušení nájemní smlouvy. Po pěti letech trvání nájemního vztahu může i pronajímatel vypovědět nájemní vztah bez udání důvodu
s výpovědní lhůtou tři měsíce. Uvedené podmínky pronájmu zohledňují skutečnost, že náklady na úpravu pronajímaných prostor vyvolané realizací záměru nájemce ponese výhradně on bez možnosti jejich požadování po pronajímateli, a to i náklady spojené s eventuálními stavebními změnami nutnými pro účely rekolaudace pronajímaných prostor.

„V bývalé celnici i na nedalekém Zderadově sloupu, což je vzácná brněnská gotická památka, nyní v rámci svého studia provádí studenti Vysokého učení technického historický průzkum. Byl bych rád, kdybychom výsledky jejich bádání poté vystavili a umožnili tak veřejnosti se v pronajímaných prostorách seznámit s historií tohoto místa,“ dodal Jiří Oliva.

Po prvním zveřejnění záměru města Brna na úřední desce pronajmout prostory sloužící podnikání v budově bývalé celnice a terasy na jejím pozemku, se kterým souhlasila Rada města Brna na schůzi na začátku srpna loňského roku, podal nabídku na pronájem jediný zájemce – společnost Bensen, s. r. o. Jednatel této společnosti se však minulý měsíc rozhodl od své nabídky odstoupit.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.