Radní souhlasili s odměnou pro vítěze brněnského hackathonu

  • 20. dubna 2022
Vytvořit nad otevřenými daty aplikaci, nástroj nebo analýzu, které mohou být přínosem pro město, byl úkol soutěžících v prvním brněnském hackathonu. Ten se uskutečnil ve dnech 9.–10. dubna. Radní dnes na svém zasedání vzali na vědomí výsledky této akce a zároveň schválili poskytnutí darů prvním třem nejúspěšnějším týmům, a to ve výši 45 tisíc korun.

„Město Brno je považováno za jednoho z tuzemských lídrů, co se týče publikace otevřených dat. Počet otevřených datových sad za poslední rok skokově narostl. Jako žádoucí se na základě zkušeností tuzemských i zahraničních měst jevilo uspořádání městského hackathonu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Hlavní výzvou bylo vytvořit nad otevřenými městskými daty aplikaci, nástroj nebo analýzu, které mohou být přínosem pro město a jeho obyvatele. Hlavními zdroji dat byl městský datový portál data.brno.cz a také národní katalog otevřených dat. Účastníci brněnského hackathonu pracovali nepřetržitě v týmech od sobotního rána do nedělního poledne. Jejich výsledky zhodnotila odborná porota a vítězné týmy na prvních třech místech byly navrženy na finanční ocenění. Akce se zúčastnilo celkem 50 účastníků, kteří se sdružili do 12 týmů,“ shrnul náměstek Tomáš Koláčný.

Tři nejlepší týmy, které splnily nejlépe zadání, byly navrženy na finanční odměnu, kterou dnes radní schválili. Vítězný tým bude odměněn 20 tisíci Kč, druhý v pořadí 15 tisíci Kč a třetí 10 tisíci Kč. Celkem se jednotlivým vítězným týmům vyplatí 45 tisíc Kč. 

Vítězné týmy:
1.místo – Datasentics
2.místo – Pivníci
3.místo – Kulturní lenochodi


„Vítěznému týmu se podařilo vymyslet nové funkcionality pro auto s kamerami, které v ulicích města kontroluje rezidentní parkování. Tým Datasentics během víkendu naprogramoval modul, díky kterému by toto auto dokázalo rozeznat třeba přeplněné odpadkové koše, mohlo by podávat hlášení o špatně zaparkovaných koloběžkách, rozbitém mobiliáři, výmolech na silnici nebo vyvrácených značkách,“ sdělila primátorka Markéta Vaňková.

„Vzhledem k vysoké profesní úrovni účastníků hackathonu, kteří dokončili či navrhli již funkční aplikace či prototypy, chceme, aby byly jednotlivé projekty blíže analyzovány jednotlivými pracovišti brněnského magistrátu a v případě potřeby zajistíme jejich další rozvoj,“ uzavřel Tomáš Koláčný.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy