Přeskočit na obsah

Radní slíbili Lize vozíčkářů pronájem sedmi bezbariérových bytů pro chráněné bydlení

10. března 2021

Brněnští radní dnes podpořili žádost Ligy vozíčkářů, která u města poptávala bezbariérové byty pro vybudování chráněného bydlení. Svým rozhodnutím vyjádřili zájem pronajmout organizaci celkem sedm jednotek. Následovat bude hledání konkrétních vhodných bytů.

„Liga vozíčkářů, se kterou město dlouhodobě spolupracuje, nově zavádí sociální službu chráněného bydlení pro občany s tělesným a kombinovaným postižením. Mezi klienty Ligy převažují lidé s dětskou mozkovou obrnou, svalovou dystrofií a roztroušenou sklerózou. Chráněné bydlení je určeno pro lidi, kteří nemají dostatečné kompetence k tomu, aby bydleli samostatně. Sociální pracovníci je podporují v získání informací, návyků a dovedností nezbytných pro osamostatnění, ať už se jedná o úkony spojené s finanční gramotností či jednáním na úřadech, nebo o běžné každodenní záležitosti typu úklid nebo vaření. Část klientů si zvládne uvedené kompetence úspěšně osvojit do takové míry, že je pak připravena na samostatné bydlení,“ popsal 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Aby mohla uvedenou sociální službu Liga vozíčkářů registrovat, musí doložit vlastnictví vhodných bytů nebo nájemní vztah k nim. Se žádostí o spolupráci proto oslovila město Brno. „Liga vozíčkářů požádala o pronájem maximálně sedmi bytů, z toho čtyři mají být dispozičně menší, jedno- nebo dvoupokojové, kde budou klienti bydlet samostatně. Další dva až tři větší byty o třech nebo čtyřech pokojích by pak posloužily ke komunitnímu chráněnému bydlení, kde by klienti měli k dispozici samostatné pokoje a sdíleli by společné prostory. Cílem Ligy vozíčkářů je během dvou let provozovat službu chráněného bydlení pro celkem 12 osob,“ upřesnil náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Liga vozíčkářů, která loni oslavila 30. výročí založení, nyní poskytuje čtyři sociální služby: odborné sociální poradenství, centrum denních služeb, sociální rehabilitaci a osobní asistenci. Dále zařizuje speciální dopravu, provozuje bezbariérové Divadlo Barka a organizuje také pobytové a zážitkové akce.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.