Přeskočit na obsah

Radní slíbili Lize vozíčkářů pronájem sedmi bezbariérových bytů pro chráněné bydlení

10. března 2021
Brněnští radní dnes podpořili žádost Ligy vozíčkářů, která u města poptávala bezbariérové byty pro vybudování chráněného bydlení. Svým rozhodnutím vyjádřili zájem pronajmout organizaci celkem sedm jednotek. Následovat bude hledání konkrétních vhodných bytů.

„Liga vozíčkářů, se kterou město dlouhodobě spolupracuje, nově zavádí sociální službu chráněného bydlení pro občany s tělesným a kombinovaným postižením. Mezi klienty Ligy převažují lidé s dětskou mozkovou obrnou, svalovou dystrofií a roztroušenou sklerózou. Chráněné bydlení je určeno pro lidi, kteří nemají dostatečné kompetence k tomu, aby bydleli samostatně. Sociální pracovníci je podporují v získání informací, návyků a dovedností nezbytných pro osamostatnění, ať už se jedná o úkony spojené s finanční gramotností či jednáním na úřadech, nebo o běžné každodenní záležitosti typu úklid nebo vaření. Část klientů si zvládne uvedené kompetence úspěšně osvojit do takové míry, že je pak připravena na samostatné bydlení,“ popsal 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Aby mohla uvedenou sociální službu Liga vozíčkářů registrovat, musí doložit vlastnictví vhodných bytů nebo nájemní vztah k nim. Se žádostí o spolupráci proto oslovila město Brno. „Liga vozíčkářů požádala o pronájem maximálně sedmi bytů, z toho čtyři mají být dispozičně menší, jedno- nebo dvoupokojové, kde budou klienti bydlet samostatně. Další dva až tři větší byty o třech nebo čtyřech pokojích by pak posloužily ke komunitnímu chráněnému bydlení, kde by klienti měli k dispozici samostatné pokoje a sdíleli by společné prostory. Cílem Ligy vozíčkářů je během dvou let provozovat službu chráněného bydlení pro celkem 12 osob,“ upřesnil náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Liga vozíčkářů, která loni oslavila 30. výročí založení, nyní poskytuje čtyři sociální služby: odborné sociální poradenství, centrum denních služeb, sociální rehabilitaci a osobní asistenci. Dále zařizuje speciální dopravu, provozuje bezbariérové Divadlo Barka a organizuje také pobytové a zážitkové akce.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.