Přeskočit na obsah

Radní schválili zařazení projektů z participativního rozpočtu do plánu investic

13. ledna 2021
V loňském roce byl úspěšně ukončen 4. ročník projektu participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasovalo v něm téměř 21 tisíc občanů, kteří vybrali 11 vítězných projektů. Radní dnes některé tyto projekty zařadili do investičního plánu pro rok 2021.

Projekty participativního rozpočtu jsou navrženy přímo obyvateli města Brna. Neprošly tedy standardním investičním procesem a nemají schválený investiční záměr. Každý projekt, který byl zařazen do hlasování, prošel odborným posouzením proveditelnosti.

Procesu posuzování proveditelnosti se účastnily dotčené odbory magistrátu města Brna a také místně příslušná městská část. Odborné posouzení především znamená ověřit, zda neexistují zjevné překážky bránící realizaci projektu, zda je rozpočet projektu stanoven realisticky a zda má město kompetence projekt realizovat.

Součástí návrhu každého projektu jsou nejen náklady na jeho realizaci (běžné či kapitálové), ale také provozní náklady na období tříleté udržitelnosti. Do rozpočtu roku 2021 jsou tedy zařazovány výdaje na realizaci projektů vč. období tříleté udržitelnosti.

„Většina projektů bude realizována z úrovně města Brna, a to Kanceláří participace Odboru strategického rozvoje a spolupráce MMB. Projekt ‚Park pro Majdalenky‘ bude realizovat městská část Brno-sever. Na radě jsme proto dnes schválili transfer potřebných financí pro tuto městskou část, která sama zvelebí centrální pás zeleně na Majdalenkách a provede v něm parkové úpravy. Přesun peněz musí schválit ještě zastupitelé,“ vysvětlil náměstek Tomáš Koláčný.

Do závazného plánu kapitálových výdajů na příští rok tak byly zahrnuty následující investice:
•    Dejme za Lužánkami Š(v)ANCI mladým s celkovými náklady 2 250 000 Kč a dobou realizace 2021,
•    Klubovny pro děti v Tuřanech s celkovými náklady 3 000 000 Kč a dobou realizace 2021,
•    Sportovně-relaxační lesní zóna s celkovými náklady 1 890 000 Kč a dobou realizace 2021,
•    Lesní hřiště pro Lesnou a Královo Pole s celkovými náklady 2 700 000 Kč a dobou realizace 2021,
•    Park pro Majdalenky s celkovými náklady 1 100 000 Kč a dobou realizace 2021,
•    Medlánky v pohybu s celkovými náklady 3 000 000 Kč a dobou realizace 2021,
•    ZAMILEC – dětské hřiště a sportoviště s celkovými náklady 1 500 000 Kč a dobou realizace 2021,
•    Řečkovický HRáj s celkovými náklady 1 000 000 Kč a dobou realizace 2021.Další z vítězných projektů 4. ročníku participativního rozpočtu najdete na webu Dáme na vás.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.