Přeskočit na obsah

Radní schválili realizaci náhrobku skladatele, klávesisty a zpěváka Oldřicha Veselého

29. července 2020

Radní města Brna dnes schválili veřejnou zakázku malého rozsahu, na jejímž základě vznikne na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova náhrobek pro hudebníka Oldřicha Veselého. Vytvoří ho sochař Adam Krhánek, jehož návrh radní vybrali na doporučení hodnotící komise. Vedení města už dříve rozhodlo o umístění hudebníkových ostatků ve skupině čestných hrobů.

V listopadu loňského roku schválila Rada města Brna uložení ostatků Oldřicha Veselého na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině čestných hrobů H5e, hrobové místo č. 28. Vyhověla tak žádosti rodiny zesnulého, kterou podpořili také představitelé brněnské a české hudební scény profesor Zbyněk Srba z Divadelní fakulty JAMU a hudební kritik Jiří Černý.

Hrobové místo bude vybudováno na náklady města. Náhrobek dle svého vítězného návrhu vytvoří sochař MgA. Adam Krhánek. Horizontálně koncipovaná deska z ušlechtilého cementu „weberavjäming ute“ bude mít půdorysné rozměry 150  x  100 cm. Návrh náhrobku vychází ze záměru ztvárnit skladbu Oldřicha Veselého Černý racek jako basreliéf v celé ploše desky. Pomocí audiovizualizačního softwaru převedl autor zvuk na časové ose do černobílé informace, která bude poté v 3D grafickém editoru převedena na plastickou informaci. Ve výsledku by tedy bylo teoreticky možné provést opačný postup, naskenováním náhrobku ve 3D a převedením zpět na zvuk. Součástí autorského díla je i technické řešení hrobového příslušenství – základ a urnová komora.  

„Oldřich Veselý byl výraznou osobností nejen brněnské, ale i československé a české hudební scény. Do paměti se nám vryl především jako skladatel, zpěvák a klávesista skupiny Synkopy 61, ale hrál třeba také s Blue Effectem nebo psal hudbu pro divadlo, film, filmové dokumenty. Myslím, že Adamu Krhánkovi se podařilo originalitu brněnského hudebníka velmi dobře vyjádřit kreativním a současně srozumitelným dílem,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Cena náhrobku, který by měl autor městu jako objednateli předat nejpozději do 22. 10. 2020, činí 150 tisíc korun.

Oldřich Veselý (13. 11. 1948 – 17. 1. 2018) byl hudební skladatel, hráč na klávesové nástroje. Působil v několika významných hudebních skupinách (Synkopy 61, Blue Effect), podílel se na četných divadelních inscenacích pro Mahenovu činohru NdB, komponoval hudbu pro festival Ignis Brunensis, ale také například pro televizní seriál Detektiv Martin Tomsa. Za velký úspěch lze považovat jeho hudební počin v muzikálu Odysseia, kde spolupracoval s Pavlem Vrbou a Zbyňkem Srbou. Jeho posledním albem byl projekt Restart (2011), který překvapil svou koncepcí i nekompromisními texty.

Návrh na realizaci náhrobku Oldřicha Veselého na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.