Přeskočit na obsah

Radní schválili realizaci náhrobku skladatele, klávesisty a zpěváka Oldřicha Veselého

29. července 2020
Radní města Brna dnes schválili veřejnou zakázku malého rozsahu, na jejímž základě vznikne na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova náhrobek pro hudebníka Oldřicha Veselého. Vytvoří ho sochař Adam Krhánek, jehož návrh radní vybrali na doporučení hodnotící komise. Vedení města už dříve rozhodlo o umístění hudebníkových ostatků ve skupině čestných hrobů.

V listopadu loňského roku schválila Rada města Brna uložení ostatků Oldřicha Veselého na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině čestných hrobů H5e, hrobové místo č. 28. Vyhověla tak žádosti rodiny zesnulého, kterou podpořili také představitelé brněnské a české hudební scény profesor Zbyněk Srba z Divadelní fakulty JAMU a hudební kritik Jiří Černý.

Hrobové místo bude vybudováno na náklady města. Náhrobek dle svého vítězného návrhu vytvoří sochař MgA. Adam Krhánek. Horizontálně koncipovaná deska z ušlechtilého cementu „weberavjäming ute“ bude mít půdorysné rozměry 150  x  100 cm. Návrh náhrobku vychází ze záměru ztvárnit skladbu Oldřicha Veselého Černý racek jako basreliéf v celé ploše desky. Pomocí audiovizualizačního softwaru převedl autor zvuk na časové ose do černobílé informace, která bude poté v 3D grafickém editoru převedena na plastickou informaci. Ve výsledku by tedy bylo teoreticky možné provést opačný postup, naskenováním náhrobku ve 3D a převedením zpět na zvuk. Součástí autorského díla je i technické řešení hrobového příslušenství – základ a urnová komora.  

„Oldřich Veselý byl výraznou osobností nejen brněnské, ale i československé a české hudební scény. Do paměti se nám vryl především jako skladatel, zpěvák a klávesista skupiny Synkopy 61, ale hrál třeba také s Blue Effectem nebo psal hudbu pro divadlo, film, filmové dokumenty. Myslím, že Adamu Krhánkovi se podařilo originalitu brněnského hudebníka velmi dobře vyjádřit kreativním a současně srozumitelným dílem,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Cena náhrobku, který by měl autor městu jako objednateli předat nejpozději do 22. 10. 2020, činí 150 tisíc korun.

Oldřich Veselý (13. 11. 1948 – 17. 1. 2018) byl hudební skladatel, hráč na klávesové nástroje. Působil v několika významných hudebních skupinách (Synkopy 61, Blue Effect), podílel se na četných divadelních inscenacích pro Mahenovu činohru NdB, komponoval hudbu pro festival Ignis Brunensis, ale také například pro televizní seriál Detektiv Martin Tomsa. Za velký úspěch lze považovat jeho hudební počin v muzikálu Odysseia, kde spolupracoval s Pavlem Vrbou a Zbyňkem Srbou. Jeho posledním albem byl projekt Restart (2011), který překvapil svou koncepcí i nekompromisními texty.

Návrh na realizaci náhrobku Oldřicha Veselého na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Nevyužité fotbalové hřiště v Bosonohách se díky participativnímu rozpočtu proměnilo ve „Sportovně-relaxační lesní zónu“

Ukázkami jízdy na pumptracku i závody pro děti a mládež ve čtvrtek slavnostně odstartuje novou kapitolu své existence někdejší fotbalové hřiště v bosonožském lese. Myšlenka jeho revitalizace uspěla v roce 2020 v participativním rozpočtu a o tři roky a tři miliony později je „Sportovně-relaxační lesní zóna“ připravená na návštěvníky a návštěvnice. 

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

AKTUALIZACE 3. 10. 13:45 Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ dnes odstartovala křtem galerijní tramvaje. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.