Přeskočit na obsah

Radní podpořili vznik seriálu České televize o Gregoru Johannu Mendelovi

11. listopadu 2020

200 let od narození významného vědce Gregora Johanna Mendela – takové výročí připadne na rok 2022, během kterého se uskuteční spousta akcí na připomínku slavného genetika. Česká televize nyní oslovila statutární město Brno s nabídkou podílet se na seriálu pro děti, který by je seznámil s Mendelovým dílem a životem.

Mendelova mnohovrstevnatá osobnost vybízí ke zpracování pro dětské diváky. Témata, která budou v pořadu propojena, zahrnují přírodu, ekologii, genetiku, křížení rostlin, včelařství, meteorologii i astronomii. Česká televize, konkrétně televizní studio Brno, hodlá výročí Mendelova narození připomenout atraktivní formou hraného seriálu, v němž parta tří dětí detektivní formou rozplétá tajemství svérázného pana M. a paralelně s tím i fascinující Mendelův příběh.  

„Hlavním cílem této aktivity je budování pozitivního vztahu dětí k vědě. To souvisí s hlavní ambicí zapojení města do oslav Mendelova narození, která spočívá právě v popularizaci vědy a výzkumu. Tato ambice vhodně podporuje Plán akcí schválený Radou města Brna a je také v souladu s nedávno schválenými strategickými dokumenty, kterými jsou Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje a Vize Brno 2050,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Česká televize požádala vedení města Brna o podporu výroby tohoto pořadu ve výši 400 tisíc korun bez DPH, tedy 50 tisíc korun na jeden díl. Toto financovaní dnes radní schválili.

Schválená smlouva zajišťuje statutárnímu městu Brnu výrobu televizního seriálu na území města Brna a
v jeho bezprostředním okolí, vysílání televizního seriálu v roce 200. výročí narození Gregora Johanna
Mendela a také propagační předměty s nosiči obsahujícími předmětný seriál. Město se tak stane spolupracujícím partnerem na výrobě seriálu, což bude uvedeno i v závěrečných titulcích.  Natáčení pořadu je v plánu v létě 2021, uvedení na obrazovky pak v jubilejním roce 2022.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.