Přeskočit na obsah

Radní podpořili vyšší rozpočet u projektu participativního rozpočtu, díky kterému vznikne pět maleb v Městské galerii

03. února 2021
Od loňského roku vzniká v Brně, konkrétně v okolí Cejlu, tzv. Městská galerie. Jedná se o velkoformátové malby na zdech domů, na kterých se podílejí čeští umělci. V rámci participativního rozpočtu Dáme na vás je v plánu umístit pět maleb také na budovy v majetku města. Radní dnes schválili navýšení rozpočtu na tyto malby o téměř tři sta tisíc. O penězích rozhodnou ještě zastupitelé.

Díla současných českých výtvarníků ve velkých formátech postupně vznikají v rámci Městské galerie, která má dát lokalitě kolem Cejlu novou tvář. Smyslem projektu je oživit tzv. brněnský Bronx, který se rozkládá přes dvě městské části, a doplnit tak aktivity v rámci projektu Nového Bronxu. Realizátor projektu Martin Reiner má v plánu takto zkrášlit až dvacet zdí. Část tohoto projektu je také součástí participativního rozpočtu Dáme na vás.

„Tento nápad skončil v roce 2019 se ziskem více než dvou tisíc hlasů na pátém místě. Z participativního rozpočtu lze v souladu s pravidly financovat pouze malby, které vzniknou na domech v majetku města. V plánu jich je pět,“ připomněl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Radní se dnes na svém zasedání zabývali navýšením rozpočtu pro vznik těchto pěti muralů.
„Městská část Brno-střed nás požádala o navýšeni o 86 tisíc korun. Důvodem je změna plochy, na kterou se bude malovat. Náhradní plocha je totiž větší než ta původně plánovaná. Navýšení činí 6 % původního celkového rozpočtu,“ sdělil Tomáš Koláčný.

O navýšení 14 % původní navržené ceny požádala také městská část Brno-sever. Ta na dílo nakonec získá o 210 tisíc korun více. „Peníze navíc budou použity na opravu domu na Traubově 4, kam posléze umístíme malbu. Díky tomuto projektu tak nejen zlepšíme stav budovy, ale zejména zapojením street-artistů dojde k vylepšení tohoto veřejného prostoru a jeho obohacení o výtvarné dílo, které bere v potaz i specifikum tohoto místa,“ dodal Marek Fišer, radní pro kulturu.

Původní rozpočet na vznik pěti děl na fasádách domů počítal s náklady ve výši 1,44 milionů korun. Aktuální navýšení je vyčísleno na 287 tisíc korun. Jedná se tak o navýšení původního rozpočtu o 20 %, což je v souladu se schválenými dokumenty participativního rozpočtu.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.