Přeskočit na obsah

Radní podpořili vyšší rozpočet u projektu participativního rozpočtu, díky kterému vznikne pět maleb v Městské galerii

03. února 2021

Od loňského roku vzniká v Brně, konkrétně v okolí Cejlu, tzv. Městská galerie. Jedná se o velkoformátové malby na zdech domů, na kterých se podílejí čeští umělci. V rámci participativního rozpočtu Dáme na vás je v plánu umístit pět maleb také na budovy v majetku města. Radní dnes schválili navýšení rozpočtu na tyto malby o téměř tři sta tisíc. O penězích rozhodnou ještě zastupitelé.

Díla současných českých výtvarníků ve velkých formátech postupně vznikají v rámci Městské galerie, která má dát lokalitě kolem Cejlu novou tvář. Smyslem projektu je oživit tzv. brněnský Bronx, který se rozkládá přes dvě městské části, a doplnit tak aktivity v rámci projektu Nového Bronxu. Realizátor projektu Martin Reiner má v plánu takto zkrášlit až dvacet zdí. Část tohoto projektu je také součástí participativního rozpočtu Dáme na vás.

„Tento nápad skončil v roce 2019 se ziskem více než dvou tisíc hlasů na pátém místě. Z participativního rozpočtu lze v souladu s pravidly financovat pouze malby, které vzniknou na domech v majetku města. V plánu jich je pět,“ připomněl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Radní se dnes na svém zasedání zabývali navýšením rozpočtu pro vznik těchto pěti muralů.
„Městská část Brno-střed nás požádala o navýšeni o 86 tisíc korun. Důvodem je změna plochy, na kterou se bude malovat. Náhradní plocha je totiž větší než ta původně plánovaná. Navýšení činí 6 % původního celkového rozpočtu,“ sdělil Tomáš Koláčný.

O navýšení 14 % původní navržené ceny požádala také městská část Brno-sever. Ta na dílo nakonec získá o 210 tisíc korun více. „Peníze navíc budou použity na opravu domu na Traubově 4, kam posléze umístíme malbu. Díky tomuto projektu tak nejen zlepšíme stav budovy, ale zejména zapojením street-artistů dojde k vylepšení tohoto veřejného prostoru a jeho obohacení o výtvarné dílo, které bere v potaz i specifikum tohoto místa,“ dodal Marek Fišer, radní pro kulturu.

Původní rozpočet na vznik pěti děl na fasádách domů počítal s náklady ve výši 1,44 milionů korun. Aktuální navýšení je vyčísleno na 287 tisíc korun. Jedná se tak o navýšení původního rozpočtu o 20 %, což je v souladu se schválenými dokumenty participativního rozpočtu.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.