Přeskočit na obsah

Radní podpořili projekt Internetové encyklopedie dějin Brna

25. listopadu 2020

Téměř dvacetiletou existencí se může chlubit Internetová encyklopedie dějin Brna, která je společným projektem Muzea města Brna, Masarykovy univerzity a města. Radní dnes doporučili zastupitelstvu podpořit její další fungování v letošním a příštím roce celkovou částkou 200 tisíc korun.

„Internetovou encyklopedii dějin Brna považuji za unikátní projekt. Od roku 2004, kdy byla spuštěna pro veřejnost, se autorskému kolektivu podařilo shromáždit přes 72 tisíc samostatných hesel a přes 20 tisíc fotografií z historie i současnosti. Lidé zde najdou odpovědi na mnoho otázek o Brně minulém i dnešním a o její oblibě svědčí také počet fanoušků a jejich reakce na sociálních sítích,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Radní doporučili zastupitelstvu podpořit projekt Internetové encyklopedie města Brna, potažmo Muzeum města Brna, částkou 200 tisíc korun.

„Peníze budou využity na pokrytí nákladů spojených s projektem encyklopedie v letech 2020 a 2021. Konkrétně dojde ke zlepšení technického vybavení organizace a z části financí se podpoří dobrovolníci, kteří zpracovávají encyklopedická hesla a digitalizují historické mapy Brna,“ vysvětlil náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Encyklopedie je díky univerzální struktuře obecně platným modulem, který lze aplikovat v libovolném městském prostředí, jak dokládají sesterské projekty pro Hodonín, Jihlavu, Uherské Hradiště, Plzeň a Ostravu.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.