Radní podpořili několik kulturních projektů - Tiskový servis

Radní podpořili několik kulturních projektů

  • 29. září 2021
  • 3 minuty čtení

Radní dnes na svém zasedání schválili řadu účelových neinvestičních příspěvků v oblasti kultury. Díky nim se podaří zorganizovat putovní výstavu o vile Tugendhat v Brazílii, vznikne kniha Fenomén Zbrojovka a výstava o Ester Krumbachové, v neposlední řadě peníze podpoří fungování Filmové kanceláře Brno a festivalu BRNO16.

„Na dnešní radě jsme schválili rozdělení téměř dvou milionů na kulturní projekty spojené s městem Brnem. Peníze na základě žádosti dostanou po schválení zastupitelstvem TIC Brno, Muzeum města Brna a Dům umění města Brna na předem určené projekty,“ vysvětlil náměstek Tomáš Koláčný.

Dotaci ve výši půl milionu korun doporučili zastupitelům schválit na svém dnešním jednání brněnští radní. Částka bude použita na podporu projektu Fenomén Zbrojovka. TIC Brno plánuje připravit na turistickou sezónu 2022 prodejní knižní fotografickou publikaci na toto téma.

„Vydání této knihy navíc podpoří tematickou fotografickou výstavou a dalšími aktivitami v rámci projektu Brno INDUSTRIAL. Po skončení projektu bude archiv těchto fotografií poskytnut jeho majitelem Romanem Francem městu Brnu prostřednictvím Muzea města Brna,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.
Plánovaná publikace bude vydána v počtu 1500 až 2000 kusů.

TIC Brno bude po odsouhlasení zastupiteli podpořen další částkou, a to 800 tisíc korun. Tyto peníze budou ve výši 300 tisíc korun použity na fungování Filmové kanceláře Brno. Pokryje se jimi rozpočet na letošní rok, kdy filmové kanceláře neobdržely dotace.     
Dalšího půl milionu korun bude určeno na mezinárodní filmový festival BRNO16. Festival si žádal o dotace u Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kinematografie v celkové částce 800 tisíc korun, obdržel však pouze 400 tisíc korun.     
„Město tímto krokem pomůže pokrýt výpadek příjmů. Do roku 2022 se navíc počítá se změnou koncepce festivalu BRNO16 tak, aby byl dále životaschopný a zajímavější pro návštěvníky i odbornou veřejnost,“ dodal Marek Fišer.

Vila Tugendhat se přesune do Brazílie. Alespoň v rámci putovní výstavy, jejíž podporu dnes schválili radní a budou se jí zabývat zastupitelé. Částku 300 tisíc pak obdrží Muzeum města Brna, které zrealizuje výstavní projekt „Putovní výstava Vila Tugendhat“. Projekt, který byl z důvodu pandemie odložen, začne v roce 2022 v brazilském S?o Paulu a následujících asi 12 měsíců bude cestovat po dalších brazilských městech. Akce je koordinována s českým konzulátem v S?o Paulu.

Jako další bod na dnešním jednání byl radními schválen účelový neinvestiční příspěvek ve výši 300 tisíc korun pro Dům umění města Brna na výstavu „Ester Krumbachová: Skryté formy režie“. Výstava představí životní dílo režisérky, výtvarnice a scénografky Ester Krumbachové, ukáže díla z pozůstalosti umělkyně, která ještě nikdy nebyla veřejnosti prezentována a která budou vystavena pouze v Brně. Celý projekt je výsledkem několikaleté výzkumné práce kurátorek E. Jeřábkové (VŠUP Praha) a K. Svatoňové (FFUK Praha). Na přípravě výstavy se podílí též Filmový archiv a řada dalších institucí. Režisérka vstoupila do povědomí spoluprací s Věrou Chytilovou na snímcích Sedmikrásky nebo Ovoce stromů rajských jíme, díky čemuž má výstava velký divácký potenciál.    
I tento příspěvek musí schválit ještě zastupitelé.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czDalší články z rubriky