Přeskočit na obsah

Radní podpořili konkurenceschopnost firem v regionu

25. září 2019

Radní doporučili Zastupitelstvu města Brna schválit poskytnutí individuální dotace Regionální hospodářské komoře Brno na projekt Centra mezinárodního obchodu na období 2020–2021. Ten podporuje rozvoj exportu a zahraniční obchodní spolupráce a město na něj poskytuje dotaci od roku 2017.

„Projekt Centra mezinárodního obchodu nejen podporuje malé a střední podniky, které často čelí nedostatku  provozního kapitálu k financování vývozu, nemají dostatečně kvalifikovaný personál, chybí jim informace o  podnikatelských možnostech v zahraničí či analýzy těchto trhů a obtížně získávají spolehlivé zahraniční zastoupení, ale také přispívá ke zvýšení konkurenceschopnosti firem v Jihomoravském kraji,“ popsal druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Centrum mezinárodního obchodu nabízí malým a středním podnikům služby informačního, asistenčního, vzdělávacího, konzultačního a prezentačního charakteru. Kromě těchto aktivit zajišťuje projekt pro podnikatele také obchodní mise do zahraničí za účasti zástupců města Brna. Od roku 2017 se uskutečnilo 7 takových misí do Německa (Mnichov, Stuttgart), Norska (Stavanger), Francie (Bordeaux), Srbska (Kragujevac), Rumunska (Ploješť) a Ruska (Jaroslavská oblast). V letošním roce je v plánu obchodní mise do ukrajinského Charkova a italského Milána. Doposud se těchto cest zúčastnilo 65 firem, 2 jihomoravské klastry a 2 univerzity (Mendelova univerzita v Brně a Vysoké učení technické v Brně).

Nově je projekt navržen na dva roky v rozmezí 2020–2021. Důvodem je možnost delšího strategického plánování. Při schválení projektu zastupiteli bude udělena dotace ve výši 2 milionů korun.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 466
mob.: +420 602 595 170
e-mail: gardonova.katerina@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.