Přeskočit na obsah

Radní jmenovali členy kulturních hodnoticích komisí, schválili i nové dotační programy v oblasti kultury

24. června 2020

Komise pro hodnocení žádostí o dotace v oblasti kultury jsou kompletní. Jejich členy dnes jmenovali radní. Zároveň schválili dotační programy v oblasti kultury, víceleté se v návaznosti na situaci kolem koronaviru zkrátily ze čtyřletých na dvouleté. Tato lhůta pomůže pružněji reagovat na situaci a potřeby kulturní scény.

Hodnotitelů žádostí o dotace v oblasti kultury bude stejně jako v loňském roce pět, tři externí členové jednotlivých hodnoticích komisí jsou jmenováni náměstkem primátorky města Brna Tomášem Koláčným na základě hlasování veřejnosti, doporučení akademického prostředí a Odboru kultury Magistrátu města Brna, dva členové jsou jmenováni z řad Komise kulturní RMB.

Ti, kteří obdrželi nejvyšší počet hlasů od veřejnosti, jsou uvedeni na platformě Brno iD. Celkové složení hodnoticích komisí bude zveřejněno v nejbližší možné době na stránkách Odboru kultury Magistrátu města Brna a webovém dotačním portálu https://dotace.brno.cz/hodnotitele/.

Dále Rada města Brna schválila dotační programy v oblasti kultury pro roky 2021 (jednoleté) a 2021–2022 (dvouleté). Podávání žádostí o dotace na rok 2021 a roky 2021–2022 bude probíhat od 15. 8. 2020 do 30. 9. 2020. Veškeré informace ohledně vyhlášených dotačních programů a podávání žádostí o dotace naleznete na stránkách Odboru kultury MMB a webových portálech dotace.brno.cz a dotace-kultura.brno.cz. Odbor kultury MMB bude v průběhu srpna a září realizovat pro žadatele řadu školení na podávání žádostí o dotace a zároveň prezentovat změny oproti předchozím rokům.

„Velkým úspěchem – zejména s ohledem na krizovou situaci spjatou s pandemií onemocnění covid-19 – je udržení stávajících financí určených pro dotace v oblasti kultury, a to 40 milionů Kč. Za největší změnu považuji zkrácení čtyřletých dotací na dvouleté, které, jak pevně věřím, přinese příjemcům dotací výhodu. Dosavadní čtyřleté dotace nebyly stabilizací kulturní scény a jistotou financování, jak by se mohlo zdát. Dotace se po dvou letech přehodnocovaly, a tak žadatel neměl jistotu, zda jeho projekt či činnost budou shledány jako dostatečně kvalitní dle avizovaných cílů, a nedojde ke zrušení dalších splátek dotace. Zároveň byl systém neflexibilní. V případě navýšení financí do dotačního systému stávající čtyřleté smlouvy nebylo možné s ohledem na již přerozdělené maximální hranice financí v rámci jednotlivých oblastí kultury navyšovat, také by v případě krácení rozpočtu města Brna mohlo dojít naopak k nevyplacení dalších splátek. Zavedení dvouletých dotací tak pružněji reaguje na současnou situaci a potřeby nezřizované kulturní scény. Naším záměrem je nicméně na dotačním systému dále pracovat a rozvíjet ho, a tak ve spolupráci s Odborem kultury Magistrátu města Brna připravujeme nový model poskytování dotací s překlenovacím obdobím, který bude kulturní obci představen k připomínkování,“ sdělil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

V rámci dotačních programů došlo i ke změnám některých podmínek, které žadatele určitě potěší. Příkladem je navýšení hranice financí určených na dvouleté dotace, navýšení hranice pro čerpání personálních nákladů a spojů nebo možnost využití dotace i na věcné ceny v soutěžích, jako jsou kytice, diplomy, medaile či drobné upomínkové předměty, pokud cena jednoho kusu nepřesáhne 500 Kč.

„Dále došlo k upřesnění kritérií, na jejichž základě jsou žádosti o poskytnutí dotace posuzovány, a jejich větší návaznosti na Strategii kulturních a kreativních odvětví města Brna. V neposlední řadě jsme se rozhodli z okruhu způsobilých žadatelů vyjmout státní příspěvkové organizace, které byly s ostatními subjekty neporovnatelné. Neznamená to, že město Brno nebude nadále jejich činnost podporovat, ale budeme s těmito organizacemi v oblasti kultury jednat o jiné formě podpory,“ dodal na závěr Marek Fišer.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.