Přeskočit na obsah

Radní chtějí startovací bydlení zpřístupnit lidem až do 40 let věku

15. června 2022
Na červnovém zasedání budou zastupitelé projednávat změnu pravidel pronájmu obecních bytů, a to konkrétně týkající se startovacího bydlení. Namísto nynějšího limitu 35 let by se o něj mohli hlásit lidé až do 40.

„Jde o reakci na praktické zkušenosti získané v posledních měsících při pronájmu startovacích bytů a při zodpovídání dotazů zájemců o ně. Situace na trhu bydlení v ČR, ovlivněná v letech 2020 a 2021 následky covidové epidemie, se v roce 2022 ještě více zhoršila v důsledku ekonomických dopadů války na Ukrajině a přílivu ukrajinských uprchlíků do ČR. Současně došlo k razantnímu zvýšení úroků hypotečních úvěrů a úroků překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření, které by měly sloužit pro obstarání vlastního bydlení. Výsledkem je, že cena vlastnického bydlení a jeho dosažitelnost se vzdálila průměrnému zástupci generace současných dvacátníků a třicátníků a přiblížila se ještě více věku 40 let a více. Současně se stává nedostupným i nájemní bydlení, jak v soukromých nájemních domech, tak i v obecních. Zájem o nájemní bydlení převyšuje nabídku na trhu a cena nájemného tak výrazně roste, zejména ve větších městech včetně Brna. Šance na získání jiného bydlení do 35 let věku je tak nyní reálně výrazně omezena,“ vysvětlil náměstek pro bydlení Jiří Oliva, proč navrhují zvýšit věkový limit potenciálních zájemců o startovací byt z 35 na 40 let. „Umožníme tak ucházet se o startovací byty i lidem starším, avšak z hlediska cílové skupiny startovacích bytů, jak je tato kategorie vymezena v Pravidlech pronájmu bytů v domech v majetku statutárního města Brna, stále potřebným. Takto město aktivně podpoří stále ještě mladé rodiny, v jejichž prospěch byla kategorie startovacích bytů zavedena, avšak za jiných, dosti odlišných podmínek trhu bydlení v ČR,“ dodal.

Město momentálně disponuje 142 startovacími byty. V červenci bude zveřejněna nabídka pronájmu 16 zcela nových startovacích bytů v dokončované novostavbě bytového domu na ulici Bratislavská 51, současně s tím bude možno se hlásit na několik stávajících startovacích bytů, které se v současné době uvolňují. V případě schválení navrhované změny Pravidel pronájmu se na tyto byty budou moci již hlásit zájemci do 40 let věku. 

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.