Přeskočit na obsah

Radní chtějí startovací bydlení zpřístupnit lidem až do 40 let věku

15. června 2022
Na červnovém zasedání budou zastupitelé projednávat změnu pravidel pronájmu obecních bytů, a to konkrétně týkající se startovacího bydlení. Namísto nynějšího limitu 35 let by se o něj mohli hlásit lidé až do 40.

„Jde o reakci na praktické zkušenosti získané v posledních měsících při pronájmu startovacích bytů a při zodpovídání dotazů zájemců o ně. Situace na trhu bydlení v ČR, ovlivněná v letech 2020 a 2021 následky covidové epidemie, se v roce 2022 ještě více zhoršila v důsledku ekonomických dopadů války na Ukrajině a přílivu ukrajinských uprchlíků do ČR. Současně došlo k razantnímu zvýšení úroků hypotečních úvěrů a úroků překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření, které by měly sloužit pro obstarání vlastního bydlení. Výsledkem je, že cena vlastnického bydlení a jeho dosažitelnost se vzdálila průměrnému zástupci generace současných dvacátníků a třicátníků a přiblížila se ještě více věku 40 let a více. Současně se stává nedostupným i nájemní bydlení, jak v soukromých nájemních domech, tak i v obecních. Zájem o nájemní bydlení převyšuje nabídku na trhu a cena nájemného tak výrazně roste, zejména ve větších městech včetně Brna. Šance na získání jiného bydlení do 35 let věku je tak nyní reálně výrazně omezena,“ vysvětlil náměstek pro bydlení Jiří Oliva, proč navrhují zvýšit věkový limit potenciálních zájemců o startovací byt z 35 na 40 let. „Umožníme tak ucházet se o startovací byty i lidem starším, avšak z hlediska cílové skupiny startovacích bytů, jak je tato kategorie vymezena v Pravidlech pronájmu bytů v domech v majetku statutárního města Brna, stále potřebným. Takto město aktivně podpoří stále ještě mladé rodiny, v jejichž prospěch byla kategorie startovacích bytů zavedena, avšak za jiných, dosti odlišných podmínek trhu bydlení v ČR,“ dodal.

Město momentálně disponuje 142 startovacími byty. V červenci bude zveřejněna nabídka pronájmu 16 zcela nových startovacích bytů v dokončované novostavbě bytového domu na ulici Bratislavská 51, současně s tím bude možno se hlásit na několik stávajících startovacích bytů, které se v současné době uvolňují. V případě schválení navrhované změny Pravidel pronájmu se na tyto byty budou moci již hlásit zájemci do 40 let věku. 

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.