Přeskočit na obsah

Radní chtějí startovací bydlení zpřístupnit lidem až do 40 let věku

15. června 2022

Na červnovém zasedání budou zastupitelé projednávat změnu pravidel pronájmu obecních bytů, a to konkrétně týkající se startovacího bydlení. Namísto nynějšího limitu 35 let by se o něj mohli hlásit lidé až do 40.

„Jde o reakci na praktické zkušenosti získané v posledních měsících při pronájmu startovacích bytů a při zodpovídání dotazů zájemců o ně. Situace na trhu bydlení v ČR, ovlivněná v letech 2020 a 2021 následky covidové epidemie, se v roce 2022 ještě více zhoršila v důsledku ekonomických dopadů války na Ukrajině a přílivu ukrajinských uprchlíků do ČR. Současně došlo k razantnímu zvýšení úroků hypotečních úvěrů a úroků překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření, které by měly sloužit pro obstarání vlastního bydlení. Výsledkem je, že cena vlastnického bydlení a jeho dosažitelnost se vzdálila průměrnému zástupci generace současných dvacátníků a třicátníků a přiblížila se ještě více věku 40 let a více. Současně se stává nedostupným i nájemní bydlení, jak v soukromých nájemních domech, tak i v obecních. Zájem o nájemní bydlení převyšuje nabídku na trhu a cena nájemného tak výrazně roste, zejména ve větších městech včetně Brna. Šance na získání jiného bydlení do 35 let věku je tak nyní reálně výrazně omezena,“ vysvětlil náměstek pro bydlení Jiří Oliva, proč navrhují zvýšit věkový limit potenciálních zájemců o startovací byt z 35 na 40 let. „Umožníme tak ucházet se o startovací byty i lidem starším, avšak z hlediska cílové skupiny startovacích bytů, jak je tato kategorie vymezena v Pravidlech pronájmu bytů v domech v majetku statutárního města Brna, stále potřebným. Takto město aktivně podpoří stále ještě mladé rodiny, v jejichž prospěch byla kategorie startovacích bytů zavedena, avšak za jiných, dosti odlišných podmínek trhu bydlení v ČR,“ dodal.

Město momentálně disponuje 142 startovacími byty. V červenci bude zveřejněna nabídka pronájmu 16 zcela nových startovacích bytů v dokončované novostavbě bytového domu na ulici Bratislavská 51, současně s tím bude možno se hlásit na několik stávajících startovacích bytů, které se v současné době uvolňují. V případě schválení navrhované změny Pravidel pronájmu se na tyto byty budou moci již hlásit zájemci do 40 let věku. 

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.