Rada města Brna vybrala sdružení firem, které opraví Janáčkovo divadlo

  • 14. června 2017
  • 2 minuty čtení
(taz) - Plánovaná rekonstrukce Janáčkova divadla, díky které dostane divadlo nové zázemí a vybavení, se opět přiblížila. Rada města Brna tento týden schválila výběr zhotovitele na rekonstrukci a dobudování Janáčkova divadla. Jako nejvhodnější byla vybrána nabídka sdružení MTS, IMOS a OHL pro Janáčkovo divadlo s nabídkovou cenou 524 milionů korun bez DPH.

„K předání staveniště dojde v nejkratším možném termínu s ohledem na zákonné lhůty, ve kterých se ostatní uchazeči mohou proti výsledkům výběrového řízení odvolat. Lhůta pro dokončení díla je ve smlouvě stanovena na 14 měsíců. Věřím, že se nám to podaří a na podzim roku 2018 se do divadla budou moci vrátit herci i diváci,“ upřesnil náměstek primátora Richard Mrázek.

Při opravách budovy Janáčkova divadla se rozšíří sociální zařízení, zmodernizují se interiéry diváckých prostor i bufet. "Kompletně se opraví provozní prostory divadla, včetně zázemí pro zaměstnance a jevištní technologie. Počítá se také s rekonstrukcí veškerých rozvodů," doplnil Mrázek. Rovněž budou opraveny příjezdové, přístupové a parkovací plochy k provozní části budovy divadla.

K tomu se přidá také rekonstrukce střechy. Při upevňování nové vzduchotechniky se totiž přišlo na její špatný stav. Původní prefabrikované střešní desky nahradí dělníci modernější konstrukcí, která umožní zavěšení prvků vzduchotechniky. Ty se totiž nevejdou do prostoru divadla.

Rekonstrukce budovy Janáčkova divadla byla dlouhodobě plánována ve spolupráci s Národním divadlem Brno. "Je důležité říci, že rekonstrukci divadla platí město. Úplně běžné to není a je potřeba to ocenit. S vedením města jsme se dohodli, že i v sezóně 2017 až 2018, kdy bude rekonstrukce probíhat, zachováme objem nové produkce," uvedl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Divadlo přesune svůj program do náhradních prostor. "Přesuneme se například na brněnské výstaviště, kde uvedeme dvě nové premiéry: operní Faust a Markétka a baletní West side story. V lužáneckém parku vyroste na konci února 2018 cirkusové šapitó, kde bude činohra uvádět fúzi mezi klasickou dramatizací Vančurova Rozmarného léta s novým cirkusem. A už nějakou chvíli se rozhlížíme po krásných brněnských prostranstvích, využijeme jak hrad Špilberk, tak letní scénu na Biskupském dvoře," doplnil ředitel divadla. Podrobnosti o programu a místech konání jednotlivých představení najdou diváci na webu Národního divadla Brno.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít