Rada města Brna schválila možnou podobu rezidentního parkování

  • 22. prosince 2017
  • 2 minuty čtení
(fpo, ral) – Brno pokračuje v přípravě systému rezidentního parkování. Do procesu se budou moci zapojit jen ty městské části, které o to projeví zájem. Zároveň si budou určovat i konkrétní podobu parkování. Návrhy městských částí poté bude vždy schvalovat Rada města Brna, která tak bude mít možnost posoudit jejich adekvátnost.

 „Rezidentní parkování se primárně zaměřuje na to, aby měli možnost Brňané zaparkovat ve večerních  hodinách, například když přijedou domů z práce. Nová pravidla by neměla zasáhnout oblasti, kde nyní problémy s parkováním nejsou. Z toho vyplývá, že platit za parkování se bude muset jen někdy a jen někde,“ popsal náměstek primátora Matěj Hollan.

Další kroky budou následovat vzápětí. Rada města Brna totiž dnes schválila i podepsání smlouvy s dodavatelem softwarového řešení. „Pokud bude vše postupovat bez komplikací, už příští rok by se mohl systém rezidentního parkování otestovat v historickém jádru v městské části Brno-střed,“ upřesnil Matěj Hollan. Plošné zavádění však lze podle Hollana očekávat nejdříve po podzimních volbách.

Celý systém bude založen na registraci SPZ, na kterou bude vydáváno oprávnění pro parkování. Registrace bude stejně jednoduchá jako při vyřizování elektronické „šalinkarty“. Snahou projektu je minimalizovat nutnost osobních návštěv na úřadě. „V plánu je tomu uzpůsobit chystanou aplikaci a umožnit klientům ovládání přes telefon nebo počítač,“ podotkl Matěj Hollan.

V rámci rezidentního parkování budou instalovány automaty, do kterých návštěvníci zadají svou registrační značku a zaplatit v nich budou moci hotovostí i kartou. Návštěvník zadá do automatu svou a zaplatí jen v oblasti, kde to bude zpoplatněno.

Ceník dnes nebyl předmětem jednání, nejprve bude projednán s městskými částmi a poté schvalován.
Projekt parkovišť Park and Ride, která jsou nutnou součástí zavedení rezidentního parkování, byl svěřen městské společnosti Brněnské komunikace. Nyní se zpracovává aktualizace harmonogramu výstavby pro roky 2018 až 2022. Momentálně funguje parkoviště Park and Ride u Ústředního hřbitova a další výstavba se připravuje (například u Nemocnice Bohunice, na ulici Šumavská nebo Novolíšeňská).

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít