Přeskočit na obsah

Rada města Brna schválila možnou podobu rezidentního parkování

22. prosince 2017 2 minuty čtení
(fpo, ral) – Brno pokračuje v přípravě systému rezidentního parkování. Do procesu se budou moci zapojit jen ty městské části, které o to projeví zájem. Zároveň si budou určovat i konkrétní podobu parkování. Návrhy městských částí poté bude vždy schvalovat Rada města Brna, která tak bude mít možnost posoudit jejich adekvátnost.

 „Rezidentní parkování se primárně zaměřuje na to, aby měli možnost Brňané zaparkovat ve večerních  hodinách, například když přijedou domů z práce. Nová pravidla by neměla zasáhnout oblasti, kde nyní problémy s parkováním nejsou. Z toho vyplývá, že platit za parkování se bude muset jen někdy a jen někde,“ popsal náměstek primátora Matěj Hollan.

Další kroky budou následovat vzápětí. Rada města Brna totiž dnes schválila i podepsání smlouvy s dodavatelem softwarového řešení. „Pokud bude vše postupovat bez komplikací, už příští rok by se mohl systém rezidentního parkování otestovat v historickém jádru v městské části Brno-střed,“ upřesnil Matěj Hollan. Plošné zavádění však lze podle Hollana očekávat nejdříve po podzimních volbách.

Celý systém bude založen na registraci SPZ, na kterou bude vydáváno oprávnění pro parkování. Registrace bude stejně jednoduchá jako při vyřizování elektronické „šalinkarty“. Snahou projektu je minimalizovat nutnost osobních návštěv na úřadě. „V plánu je tomu uzpůsobit chystanou aplikaci a umožnit klientům ovládání přes telefon nebo počítač,“ podotkl Matěj Hollan.

V rámci rezidentního parkování budou instalovány automaty, do kterých návštěvníci zadají svou registrační značku a zaplatit v nich budou moci hotovostí i kartou. Návštěvník zadá do automatu svou a zaplatí jen v oblasti, kde to bude zpoplatněno.

Ceník dnes nebyl předmětem jednání, nejprve bude projednán s městskými částmi a poté schvalován.
Projekt parkovišť Park and Ride, která jsou nutnou součástí zavedení rezidentního parkování, byl svěřen městské společnosti Brněnské komunikace. Nyní se zpracovává aktualizace harmonogramu výstavby pro roky 2018 až 2022. Momentálně funguje parkoviště Park and Ride u Ústředního hřbitova a další výstavba se připravuje (například u Nemocnice Bohunice, na ulici Šumavská nebo Novolíšeňská).

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.