Přeskočit na obsah

Rada města Brna schválila možnou podobu rezidentního parkování

22. prosince 2017 2 minuty čtení
(fpo, ral) – Brno pokračuje v přípravě systému rezidentního parkování. Do procesu se budou moci zapojit jen ty městské části, které o to projeví zájem. Zároveň si budou určovat i konkrétní podobu parkování. Návrhy městských částí poté bude vždy schvalovat Rada města Brna, která tak bude mít možnost posoudit jejich adekvátnost.

 „Rezidentní parkování se primárně zaměřuje na to, aby měli možnost Brňané zaparkovat ve večerních  hodinách, například když přijedou domů z práce. Nová pravidla by neměla zasáhnout oblasti, kde nyní problémy s parkováním nejsou. Z toho vyplývá, že platit za parkování se bude muset jen někdy a jen někde,“ popsal náměstek primátora Matěj Hollan.

Další kroky budou následovat vzápětí. Rada města Brna totiž dnes schválila i podepsání smlouvy s dodavatelem softwarového řešení. „Pokud bude vše postupovat bez komplikací, už příští rok by se mohl systém rezidentního parkování otestovat v historickém jádru v městské části Brno-střed,“ upřesnil Matěj Hollan. Plošné zavádění však lze podle Hollana očekávat nejdříve po podzimních volbách.

Celý systém bude založen na registraci SPZ, na kterou bude vydáváno oprávnění pro parkování. Registrace bude stejně jednoduchá jako při vyřizování elektronické „šalinkarty“. Snahou projektu je minimalizovat nutnost osobních návštěv na úřadě. „V plánu je tomu uzpůsobit chystanou aplikaci a umožnit klientům ovládání přes telefon nebo počítač,“ podotkl Matěj Hollan.

V rámci rezidentního parkování budou instalovány automaty, do kterých návštěvníci zadají svou registrační značku a zaplatit v nich budou moci hotovostí i kartou. Návštěvník zadá do automatu svou a zaplatí jen v oblasti, kde to bude zpoplatněno.

Ceník dnes nebyl předmětem jednání, nejprve bude projednán s městskými částmi a poté schvalován.
Projekt parkovišť Park and Ride, která jsou nutnou součástí zavedení rezidentního parkování, byl svěřen městské společnosti Brněnské komunikace. Nyní se zpracovává aktualizace harmonogramu výstavby pro roky 2018 až 2022. Momentálně funguje parkoviště Park and Ride u Ústředního hřbitova a další výstavba se připravuje (například u Nemocnice Bohunice, na ulici Šumavská nebo Novolíšeňská).

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.