Přeskočit na obsah

První z flotily na hladině přehrady je Dallas

05. dubna 2017 1 minuta čtení
 

VIDEO (ik) – Dnes krátce před osmou hodinou ranní spustili pracovníci dopravního podniku první loď po zimní údržbě na hladinu přehrady. Byl to stejně jako loni Dallas.

Postupně budou do pátku následovat další dvoupatrové lodě s názvy partnerských měst, a to Stuttgart, Vídeň a Utrecht a dále i jednopatrové Brno.

Poslední Lipsko bude na hladině až v dalších dubnových dnech po instalaci nových baterií, které dodávají elektrický proud pro lodní motory. „V každém případě ještě před zahájením letošní plavební sezóny lodní dopravy, to znamená do 29. dubna,“ zdůraznila Barbora Lukšová, mluvčí Dopravního podniku města Brna.

V závěru loňského a v úvodu letošního roku byla na pořadu zimní údržba lodí. Lodníci v této době je odmastili, tmelili a natřeli. Velkou péči věnovali i bateriím, které lodě pohánějí. K zajištění pohonu  je v podpalubí 162 akumulátorových článků, 150 pro hlavní pohon a 12 pro ovládací napětí palubního displeje, houkačky a světel.

Na jednu loď během zimní údržby spotřebovali přibližně 12 kilogramů základní bílé barvy, stejné množství bílého emailu, 5 kilogramů červené, 10 kilogramů černé a stejné množství barvy modré.

Lodní flotila dopravního podniku loni přepravila 240 000 cestujících.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.