První vyléčené želvy jsou díky indonéskému projektu brněnské zoo zpět v moři

  • 15. června 2017
  • 1 minuta čtení
(ik) – První čtyři vyléčené želvy vypustili ve středu do moře pracovníci Zoo Brno. Stalo se tak měsíc po otevření rehabilitačního centra pro mořské želvy Kura Kura na ostrově Nusa Penida v Indonésii.

Slavnostního vypouštění karet pravých (Eretmochelys imbricate) se zúčastnili i místní hinduističtí obyvatelé, pro které to byla významná událost, protože želvy jsou pro hinduisty posvátnými symboly.

„Jsme rádi, že projekt, který brněnská zoo intenzivně připravovala deset let, má první výsledky. Věříme, že díky osvětě mezi místními obyvateli a práci našich lidí se podaří zpomalit želví apokalypsu,“ uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Hlavní činností rehabilitačního centra je péče o zraněné želvy, nebo o želvy zabavené pašerákům. V současné době je v rehabilitačním centru osm želv, které tam přinesla ochranářská společnost PPK působící na Nusa Penidě. Želvy byly v zuboženém stavu a nyní jsou v péči pracovníků rehabilitačního centra.

Stavba a vybavení centra jsou financovány z veřejných sbírek a z finančních darů města Brna, přesněji z výnosů Zoo Brno z akce Koruna ze vstupného.

Brněnská zoo věří, že se díky projektu Kura Kura podaří zachránit co největší počet těchto nádherných tvorů, kteří se stávají oběťmi devastující činnosti člověka.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít