První pomoc s defibrilátorem si lidé vyzkoušejí v Urban centru - Tiskový servis

První pomoc s defibrilátorem si lidé vyzkoušejí v Urban centru

  • 05. června 2019
  • 2 minuty čtení

(ral) - Pouze týdenní výstavu mohou ode dneška navštívit lidé v Urban centru na Mečové. Představí se jim tu „přístroje pro život" neboli automatizované externí defibrilátory. Jejich použití si budou moci dokonce zkusit na dvou seminářích první pomoci.

Brněnské hlavní nádraží, letní noc. Staršímu muži se náhle zastavuje srdce. Svědkové poskytují první pomoc a využívají defibrilátor, který je umístěný v nádražní budově. První výboj se do mužova srdce dostal ještě před příjezdem záchranářů. I díky tomu přežil. 

Příběh se šťastným koncem se před dvěma lety v Brně skutečně odehrál. Právě to ostatně bylo smyslem projektu, díky kterému se automatizované externí defibrilátory (AED), resuscitační přístroje schopné elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce, rozmístily na veřejně přístupných místech. Brno se v této oblasti stalo průkopníkem a v České republice bylo vůbec prvním takto vybaveným městem.

Dnes se v různých městských částech nacházejí desítky defibrilátorů. Kde je hledat, jak s nimi zacházet a jak vůbec poskytnout první pomoc, ukazuje výstava Přístroje pro život, spojená s praktickými semináři. Ty proběhnou první a poslední den výstavy - 5. a 12. června - od 17 do 20 hodin. Vstup je volný. Kapacita sálu je omezená, zájemci ale mohou počkat, až si účastníci vše vyzkouší a uvolní jim prostor.

Pilotní projekt plošného rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů se v Brně uskutečnil v roce 2013 ve spolupráci města Brna, Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje, Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, Komerční banky a společnosti Alfa Helicopter. Tehdy bylo pořízeno a rozmístěno na území města Brna 13 AED. V roce 2017 se do navazujícího projektu zapojily také jednotky sboru dobrovolných hasičů a město zakoupilo dalších 27 přístrojů, které předalo devatenácti městským částem a také strážníkům. 

Více o projektu včetně mapy AED naleznete zde: http://www.fsps.muni.cz/aed/mapa/.

Další články z rubriky