Provázek osiřel. Odešel Jiří Pecha, jeden z jeho legendárních herců

  • 28. února 2019
  • 2 minuty čtení
(mak) – Dnes ráno zemřel ve věku 74 let Jiří Pecha, divadelní a filmový herec, který celou svoji kariéru spojil s městem Brnem, především se zdejším avantgardním Divadlem na provázku, po sametové revoluci Divadlem Husa na provázku. V roce 2013 mu byla udělena Cena města Brna v oboru dramatické umění.

Jiří Pecha se narodil 12. listopadu 1944 v Třebíči v rodině divadelních ochotníků, což mělo velký vliv na jeho pozdější umělecké směřování. Ačkoliv se vyučil automechanikem, jeviště jej lákalo natolik, že se přihlásil k talentovým zkouškám na Divadelní fakultu JAMU a byl přijat.

Od 60. let minulého století tak byly jeho život, a především umělecká činnost spjaty s Brnem. Stál u zrodu brněnského Divadla Husa na provázku a jeho profesní život výrazně ovlivnilo také přátelství a herecké partnerství s Boleslavem Polívkou. Po krátkém angažmá v divadle Večerní Brno a ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti zakotvil v roce 1972 definitivně v normalizací přejmenovaném Divadle na provázku, kde odehrál svá zásadní představení. K vrcholům jeho divadelního herectví patří ztvárnění titulní role v dramatu Král Lear a v komediální hříčce Babička – fetišistická revue, za niž obdržel Cenu Alfréda Radoka. Známé je rovněž jeho divadelní představení pro jednoho herce Nejsem svůj pes.

Ve filmu se Pecha poprvé objevil v roce 1978 v roli velitele četníků ve filmovém zpracování divadelního představení Balada pro banditu. Později ztvárňoval svérázné vedlejší postavy ve filmu i v televizi.

Jako jedna z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších brněnských uměleckých osobností se Jiří Pecha v roce 2013 stal nositelem Ceny města Brna.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v úterý 5. března ve 14 hodin v krematoriu na Jihlavské ulici. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít