Přeskočit na obsah

Prototypuj a ověřuj. Město podpoří inovativní podniky 6 miliony korun

29. ledna 2020
Ověření technologické proveditelnosti nebo důkladné prověření zájmu potenciálních zákazníků. Právě to je u inovativních záměrů nejčastější překážkou dalšího rozvoje, neboť na tuto ranou fázi dosud v Brně chyběl nástroj k financování. Řešení nabízí nový program „Prototypuj a ověřuj“, na který město pošle inovačnímu centru JIC necelých 6 milionů korun. Rozhodnutí radních ještě podléhá schválení v zastupitelstvu.

„V Brně díky kvalitnímu zázemí vznikají inovace, které posouvají svět kupředu. Co chvíli se dočítám v novinách nebo na sociálních sítích, že brněnští vědci přišli s nějakým objevem. Jako město proto rádi využíváme každou příležitost, jak tento stav podpořit a rozvíjet, což ostatně dokládá i nedávný nákup akcií Technologického parku. Právě v něm chceme zachovat prostředí, ze kterého vyrůstají skvělé nápady,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Pomoci inovativním projektům chce také inovační centrum JIC, které iniciovalo program „Prototypuj a ověřuj“. Od města na něj obdrží, pokud dnešní doporučení radních schválí zastupitelé, 5 955 200 Kč. Malé a střední podniky nebo fyzické osoby (s povinností založit společnost v případě rozhodnutí o udělení podpory) mohou na realizaci svých projektů získat 200 000 až 1 000 000 Kč. Počítá se s podporou cca 8 společností.

„Cílem programu Prototypuj a ověřuj je podpořit slibné inovativní záměry malých a středních podniků v Jihomoravském kraji, zejména ranou fázi vývoje a výroby prototypů a jejich technologické a tržní ověřování. Takové projekty jsou z hlediska investic ze soukromých zdrojů rizikové a z hlediska dotačních příležitostí obtížně financovatelné,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Příjemci podpory budou moci výstupy projektu dále rozvíjet díky programu Technologické agentury České republiky (TAČR), který na národní úrovni podporuje inovativní záměry v pokročilejším stadiu technologické připravenosti. „V důsledku by se tedy měl zvýšit počet společností z Brna a Jihomoravského kraje, které se kvalifikují do národního programu TAČR a uspějí v něm. Výzva TAČR má být otevřena v listopadu letošního roku, takže by časově navazovala na první projekty podpořené z programu Prototypuj a ověřuj,“ doplnil Tomáš Koláčný.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.