Přeskočit na obsah

Prototypuj a ověřuj. Město podpoří inovativní podniky 6 miliony korun

29. ledna 2020

Ověření technologické proveditelnosti nebo důkladné prověření zájmu potenciálních zákazníků. Právě to je u inovativních záměrů nejčastější překážkou dalšího rozvoje, neboť na tuto ranou fázi dosud v Brně chyběl nástroj k financování. Řešení nabízí nový program „Prototypuj a ověřuj“, na který město pošle inovačnímu centru JIC necelých 6 milionů korun. Rozhodnutí radních ještě podléhá schválení v zastupitelstvu.

„V Brně díky kvalitnímu zázemí vznikají inovace, které posouvají svět kupředu. Co chvíli se dočítám v novinách nebo na sociálních sítích, že brněnští vědci přišli s nějakým objevem. Jako město proto rádi využíváme každou příležitost, jak tento stav podpořit a rozvíjet, což ostatně dokládá i nedávný nákup akcií Technologického parku. Právě v něm chceme zachovat prostředí, ze kterého vyrůstají skvělé nápady,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Pomoci inovativním projektům chce také inovační centrum JIC, které iniciovalo program „Prototypuj a ověřuj“. Od města na něj obdrží, pokud dnešní doporučení radních schválí zastupitelé, 5 955 200 Kč. Malé a střední podniky nebo fyzické osoby (s povinností založit společnost v případě rozhodnutí o udělení podpory) mohou na realizaci svých projektů získat 200 000 až 1 000 000 Kč. Počítá se s podporou cca 8 společností.

„Cílem programu Prototypuj a ověřuj je podpořit slibné inovativní záměry malých a středních podniků v Jihomoravském kraji, zejména ranou fázi vývoje a výroby prototypů a jejich technologické a tržní ověřování. Takové projekty jsou z hlediska investic ze soukromých zdrojů rizikové a z hlediska dotačních příležitostí obtížně financovatelné,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Příjemci podpory budou moci výstupy projektu dále rozvíjet díky programu Technologické agentury České republiky (TAČR), který na národní úrovni podporuje inovativní záměry v pokročilejším stadiu technologické připravenosti. „V důsledku by se tedy měl zvýšit počet společností z Brna a Jihomoravského kraje, které se kvalifikují do národního programu TAČR a uspějí v něm. Výzva TAČR má být otevřena v listopadu letošního roku, takže by časově navazovala na první projekty podpořené z programu Prototypuj a ověřuj,“ doplnil Tomáš Koláčný.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.