Přeskočit na obsah

Protáhněte si o víkendu tělo i ducha na Noci kostelů a Sokolském Brně

10. června 2022 3 minuty čtení
(zob) – Program na den i noc od pátku až do neděle přináší dnešní tipy. V pátek vyrazte poznat krásy brněnských chrámů na Noci kostelů. Pokud vás zajímá věda, nevynechejte Science Party. Že Sokol není žádná archaická instituce, zjistíte na akci Sokolské Brno, ta se koná celý víkend. Umění až do ulic přineslo bienále Brno Art Open.

Energie je tématem už třetí Science Party, která se uskuteční v pátek od 16 hodin v Otevřené zahradě na Údolní. Vedle přednášek o vodíkové a jaderné energii se více dozvíte třeba o využívání odpadu v Brně. Děti se můžou těšit na Lunalón a Terralónu nebo na vystoupení odborníků z VIDA! Science centra na téma voda, led a pára. Kromě vzdělání a rozšíření obzorů si užijete i kulturní program s hudebním vystoupením a energii načerpáte v bistru Otevřená zahrada. 

Páteční noc si přichystala překvapení pro milovníky duchovní atmosféry a sakrální architektury. Objevovat chrámy je opět po roce možné ve večerních a nočních hodinách na Noci kostelů. Téměř každý kostel si připravil zajímavý program. Navštívit tak můžete největší brněnské chrámy včetně katedrály sv. Petra a Pavla či kostela sv. Tomáše. Připomenuty budou i méně známé památky, například zaniklý kostel sv. Floriána v Černovicích. 

Sobotní večer zase rozsvítí první z ohňostrojů Ignis Brunensis. Konat se bude v areálu na Hněvkovského. Jmenuje se Dětské sny o štěstí a doprovázet ho bude mimo jiné hudba z filmu Eragon. Světelná show startuje ve 22:30 hodin.

Přehlídka umění ve veřejném prostoru se opět vrátila do Brna. Tento týden začalo bienále Brno Art Open. Letošní ročník je věnován památce Gregora Johanna Mendela, který se narodil před dvěma sty lety, a nese název gGeEnn s podtitulem Mendel je … umělec! Kromě jednotlivých skulptur v ulicích si můžete vybrat z doprovodného programu. Přesné lokace soch najdete na webu.

Festival mladého cirkusu Freš manéž se koná až do neděle na pracovištích střediska volného času Lužánky. Program je plný vystoupení a také workshopů. A co je největší zajímavostí této akce? Může se zdát, že účastníci se věnují novému cirkusu profesionálně, ale opak je pravdou. Jedná se o festival, který spojuje amatérské nadšence tohoto odvětví. Ti mu své srdce dávají ve volném čase. 

Sokolské Brno si celý víkend bude připomínat letošní 160. výročí vzniku Sokola. Začíná se už v pátek programem pro děti v Tyršově sadu. Sobota uvítá nejen Sokoly, ale všechny milovníky sportu třeba na Špilberku, kde se bude konat přehlídka šplhu. Nenechte se mýlit, tento sport je nejen velmi náročný, ale také zajímavý na pohled. Tradiční skladby si užijete jak v sobotu v tělocvičně na Kounicově, tak v neděli ve venkovním areálu tamtéž. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.