Přeskočit na obsah

Proměna nábřeží na Poříčí se blíží. Město vybralo zhotovitele protipovodňových opatření pro VII. a VIII. etapu

10. listopadu 2021

Kolonáda podél Poříčí, přes pět kilometrů pěších cest a přibližně tři kilometry stezek pro chodce a cyklisty, nové lavičky, ale především nové zemní hráze, opravené nábřežní zdi a rozvolnění koryta řeky. To by mělo být výsledkem protipovodňových opatření v etapách VII a VIII, pro něž dnes radní vybrali zhotovitele. Tím se stalo sdružení společností s názvem PPO nábřeží Svratky – Brno (ve složení OHLA ŽS, a. s., HOCHTIEF CZ, a. s., a FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby, a. s.).

„Realizace přírodě blízkých protipovodňových opatření na území Brna je jedním ze strategických projektů. Jedná se o první etapu komplexního projektu protipovodňové ochrany města. Jen díky ní se můžeme dále rozvíjet. Opatření v etapě VII a VIII ochrání osoby a jejich majetek před povodněmi, přímo se týkají téměř šesti tisíc lidí. Cílem je revitalizace toku v délce přes tři kilometry a zatraktivnění jeho okolí. Architektonické řešení projektu je zpracováno na základě vítězného návrhu z mezinárodní architektonicko-krajinářské soutěže týmem uznávaného brněnského architekta Ivana Rullera. Řeka se díky tomu zpřístupní a její nábřeží budou moci lidé využívat k rekreaci a volnočasovým aktivitám,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Rada města Brna dnes vybrala zhotovitele protipovodňových opatření, která budou realizována na řece Svratce v úseku od koupaliště Riviéra podél Poříčí po viadukt na Uhelné. Vybráno bylo sdružení společností OHLA ŽS, a. s., HOCHTIEF CZ, a. s., a FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby, a. s., s názvem PPO nábřeží Svratky – Brno. To předložilo nejvýhodnější nabídku s cenou 1 258 500 000 korun bez DPH.

„Jedná se o první zásadní etapu, která promění nábřeží Svratky, a to přímo v centru města. Protipovodňová opatření se budou týkat levého i pravého břehu řeky. Součástí zakázky je kromě úpravy koryta a výstavby hrází i vybudování cyklostezek, pěšin nebo kolonády, výsadba dřevin a zajištění protipovodňové ochrany kanalizace a přeložek inženýrských sítí. Do projektu jsme také přidali zásadní záležitost – rekonstrukci kmenové stoky A a vodovodu. Dotčené území se po realizaci projektu uvolní pro další rozvoj, protože současná zástavba a plochy v blízkosti Svratky jsou nyní výrazně limitovány její záplavovou zónou,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Financování bude zajištěno díky dotaci z evropských fondů ve výši až 922 milionů korun. Zbylou částku zaplatí město Brno. Předpoklad začátku prací je v první čtvrtině příštího roku, jejich dokončení v závěru roku 2023.

Více o protipovodňových opatřeních najdete na webu https://voda.brno.cz/projekty/protipovodnova-opatreni-hlavnich-brnenskych-toku/.

Vizualizace zpracované sdružením Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)

Nábřeží – kolonáda

Mokřad

Poříčí

Holandská

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.