Přeskočit na obsah

Projekty participativního rozpočtu získaly ocenění v národní soutěži „Chytrá města“

11. prosince 2020
O tom, že je participativní rozpočet Dáme na vás úspěšným projektem, svědčí nejen rekordní účast Brňanů v hlasování, ale také zisk zvláštní ceny poroty ve 4. ročníku národní soutěže Chytrá města. Spolu s Dáme na vás se o ocenění zasloužilo také rozšíření participativního rozpočtu do brněnských škol.

Soutěž Chytrá města pořádá každoročně Smart City Innovations Institut, z. ú., s podporou Ministerstva pro místní rozvoj ČR. V letošní době ovlivněné pandemií koronaviru se na přihlášených a oceněných projektech ukázala důležitost digitalizace procesů u municipalit. IV. ročník národní soutěže Chytrá města 2020 prokázal, že města, obce a kraje se za poslední roky posunuly výrazným směrem jak v obsahu, tak i v kvalitě implementace konkrétních projektů a koncepcí Smart City a Smart Region.  Oblasti, na které se chytrá řešení orientují, jsou v podstatě stabilní; jde o energetiku, mobilitu, environmentální témata, digitalizaci a podobně.

„Jsem moc rád, že jsme jako Brno zabodovali v soutěži Chytrá města s projektem Dáme na vás a Participativní rozpočet do škol. Jednoznačně to ukazuje, že jdeme dobrým směrem. Potvrzují to i hlasující, jejichž počet se oproti předchozímu ročníku zvýšil o víc než 50 %. Jsme prvním statutárním městem v Česku, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni, a zapojili jsme tak občany do správy a rozvoje města. Není divu, že inspirujeme i další města,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný. 

Projekt Dáme na vás spustilo Brno v roce 2017, od té doby bylo realizováno 14 projektů a další budou následovat. Na začátku letošního prosince skončil 4. ročník, v němž uspělo 11 projektů za více než 30 milionů korun.

V letošním roce se projekt participativního rozpočtu rozšířil také do škol. Doposud fungoval v městské části Brno-střed, nově však mohou žáci rozhodovat ve 27 školách napříč Brnem. Každá ze zapojených škol dostane na navržené projekty 35 tisíc korun. Vítězné projekty si realizuje každá škola sama a cílem je, aby žáci viděli co nejdříve výsledky svého snažení.

„Participace učí žáky rozhodnosti a odpovědnosti za své okolí, učí veřejnému vystupování a společné komunikaci. Rozvíjí týmovou spolupráci, kreativní myšlení, obohacuje výuku a představuje demokratický systém, ve kterém se žáci učí základním volebním principům,“ vysvětlil Tomáš Koláčný.

Soutěž Chytrá města je klíčovou soutěží svého druhu v České republice. Je určena pro obce a kraje, které se chtějí zapojit do sdílení dobré praxe při využívání postupů a trendů spjatých s rozvojem konceptů Smart City a Smart Region.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.