Přeskočit na obsah

Projekty participativního rozpočtu získaly ocenění v národní soutěži „Chytrá města“

11. prosince 2020

O tom, že je participativní rozpočet Dáme na vás úspěšným projektem, svědčí nejen rekordní účast Brňanů v hlasování, ale také zisk zvláštní ceny poroty ve 4. ročníku národní soutěže Chytrá města. Spolu s Dáme na vás se o ocenění zasloužilo také rozšíření participativního rozpočtu do brněnských škol.

Soutěž Chytrá města pořádá každoročně Smart City Innovations Institut, z. ú., s podporou Ministerstva pro místní rozvoj ČR. V letošní době ovlivněné pandemií koronaviru se na přihlášených a oceněných projektech ukázala důležitost digitalizace procesů u municipalit. IV. ročník národní soutěže Chytrá města 2020 prokázal, že města, obce a kraje se za poslední roky posunuly výrazným směrem jak v obsahu, tak i v kvalitě implementace konkrétních projektů a koncepcí Smart City a Smart Region.  Oblasti, na které se chytrá řešení orientují, jsou v podstatě stabilní; jde o energetiku, mobilitu, environmentální témata, digitalizaci a podobně.

„Jsem moc rád, že jsme jako Brno zabodovali v soutěži Chytrá města s projektem Dáme na vás a Participativní rozpočet do škol. Jednoznačně to ukazuje, že jdeme dobrým směrem. Potvrzují to i hlasující, jejichž počet se oproti předchozímu ročníku zvýšil o víc než 50 %. Jsme prvním statutárním městem v Česku, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni, a zapojili jsme tak občany do správy a rozvoje města. Není divu, že inspirujeme i další města,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný. 

Projekt Dáme na vás spustilo Brno v roce 2017, od té doby bylo realizováno 14 projektů a další budou následovat. Na začátku letošního prosince skončil 4. ročník, v němž uspělo 11 projektů za více než 30 milionů korun.

V letošním roce se projekt participativního rozpočtu rozšířil také do škol. Doposud fungoval v městské části Brno-střed, nově však mohou žáci rozhodovat ve 27 školách napříč Brnem. Každá ze zapojených škol dostane na navržené projekty 35 tisíc korun. Vítězné projekty si realizuje každá škola sama a cílem je, aby žáci viděli co nejdříve výsledky svého snažení.

„Participace učí žáky rozhodnosti a odpovědnosti za své okolí, učí veřejnému vystupování a společné komunikaci. Rozvíjí týmovou spolupráci, kreativní myšlení, obohacuje výuku a představuje demokratický systém, ve kterém se žáci učí základním volebním principům,“ vysvětlil Tomáš Koláčný.

Soutěž Chytrá města je klíčovou soutěží svého druhu v České republice. Je určena pro obce a kraje, které se chtějí zapojit do sdílení dobré praxe při využívání postupů a trendů spjatých s rozvojem konceptů Smart City a Smart Region.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.