Přeskočit na obsah

Projektová dokumentace ukáže, jak udržet Brněnskou přehradu čistou do dalších let

05. května 2021

Udržet vodu v Brněnské přehradě čistou a bez sinic, to je cílem IV. etapy projektu Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži, která bude probíhat mezi lety 2023–2027. Radní dnes vybrali zhotovitele projektové dokumentace k nastávající části projektu. Zpracuje ji vítěz veřejné zakázky malého rozsahu společnost AQUATIS.

„Projekt Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži probíhá od roku 2010 a kvalita vody se díky vynaloženému úsilí i prostředkům maximálně zlepšila. Sinice, které tak trápily plavce, rekreanty, ale i rybáře a vodohospodáře, jsou zdá se minulostí. Nemůžeme však usínat na vavřínech a očekávat, že kontinuální práce již není potřeba. Další etapa ukáže, jak zabezpečit dobrý stav vody v přehradě i do budoucna,“ podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Čtvrtá etapa bude probíhat od roku 2023 do roku 2027 a bude se na ní jako na doposud všech částech projektu podílet město Brno, Jihomoravský kraj a Povodí Moravy, s. p. Povodí se stará o technickou stránku včetně monitoringu kvality vody a sledování zdravotního stavu vodních živočichů. „Vítěz veřejné zakázky malého rozsahu společnost AQUATIS, a. s., zajistí projektovou dokumentaci v hodnotě 787 000 korun bez DPH pro další etapu. Zároveň připraví studii a navrhne umístění a počet aeračních a míchacích věží. Na úhradě se bude podílet město Brno i Jihomoravský kraj pomocí dotace. Brněnská přehrada je klenotem našeho města a udržet ji čistou pro lidi i živočichy je naší povinností, proto jsem rád, že se v projektu pokračuje. Takto velká nádrž, kterou v sezoně využívá k různorodé rekreaci obrovské množství Brňanů, potřebuje stálou péči, aby se voda udržela v dobré kondici,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Jakmile společnost AQUATIS předloží projektovou dokumentaci, ve které stanoví potřebná opatření pro další etapu a také vyčíslení jejích nákladů, proběhnou jednání o nové smlouvě mezi městem, krajem a Povodím Moravy o následné spolupráci.

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.