Projekt na obnovu Arnoldovy vily získal potřebná povolení. Stavět by se mohlo příští rok - Tiskový servis
Arnoldova vila je od roku 2010 kulturní památkou a v roce 2012 byla zařazena na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek. V současnosti je budova v havarijním stavu. V současné době je dokončena projektová dokumentace pro stavební řízení. Povolení pro územní a stavební řízení nabylo právní moci 13. září 2019. „Mám velkou radost, že přípravy rekonstrukce Arnoldovy vily pokračují stále dál. Díky zisku územně-stavebního povolení můžeme začít s opravami v okamžiku, kdy zajistíme financování. Naším cílem je důsledně ochránit památkovou hodnotu vily a zachovat její historický ráz. Rekonstrukce celého objektu bude náročná. I z tohoto důvodu předpokládáme náklady 123 milionů korun. Zároveň požádáme o dotaci ve výši 39 milionů korun z fondů EHP a Norska v programu Kulturní dědictví,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.
Projekt počítá s tím, že ve středu domu budou multifunkční místnosti, ve kterých se mohou pořádat diskusní setkání, odborná symposia a konference. „Vznikne zde také Centrum dialogu, jehož tématy budou česko-německo-židovské vztahy a minulost. Místo by tu mohly najít také umělecká kavárna nebo otevřená zahrada,“ doplnila Miriam Kolářová, místostarostka městské části Brno-sever. Městská část měla vilu ve své správě do října letošního roku, připravila podklady pro nutnou dokumentaci a byla objednatelem projektu.
Vilu převzalo na začátku října do správy Muzeum města Brna a bude i žadatelem o dotaci, a to ve spolupráci s externím odborníkem. „Osobně mám radost, že se k objektům Muzea města Brna přidala i Arnoldova vila. Po rekonstrukci a jejím zpřístupnění doplní slavnou brněnskou čtyřku vil. Plánujeme v ní vytvořit stálou expozici o její historii. Vzniknou zde také výstavní prostory určené pro krátkodobé výstavy nebo badatelna a archiv. Počítáme i s tím, že zahrada Arnoldovy vily bude průchozí z ulice Černopolní do ulice Drobného,“ nastínil ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.
Rekonstrukce Arnoldovy vily nabízí i další pozitivum, totiž možnost propojení se zahradami okolních vil. Zahrada Arnoldovy vily sousedí se zahradami vil Löw-Beer a Tugendhat. Všechny tři slavné vily by tak mohly být přístupné v rámci zahradního vnitrobloku.
Arnoldova vila v říjnu 2019
Vizualizace nové podoby Arnoldovy vily (Ateliér 99)
Mohlo by vás dále zajímat

Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?
Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.
.jpg/5dc026c9-442c-0b80-b26a-921b24234541&w=280&h=140&op=thumbnail)
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň
Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře
Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.
Nejnovější články

Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?
Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.
.jpg/7c68c357-22f9-c703-410b-23c39df3dcf2&w=280&h=140&op=thumbnail)
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete
Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová
Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?
AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.