Přeskočit na obsah

Projekt Masarykovy univerzity a dalších partnerů Benchmarks se má zaměřit na půdní zdraví. Výsledky využije i město, které ho podpořilo

23. března 2022
Statutární město Brno vyjádřilo podporu Masarykově univerzitě a dalším partnerům projektu Benchmarks. Ten se má zaměřit na půdní zdraví a má potenciál poskytovat technologie použitelné i v rozvoji chytré správy města.

„Projekt Benchmarks vychází z konceptu Living Lab, tedy živých laboratoří. Jeho cílem je rozvinout a ověřit postupy, nástroje a indikátory k měření, monitoringu a hodnocení půdního zdraví a spojit je v jednotný rámec či systém. S jeho pomocí pak bude možné navrhovat a ověřovat inovace v hospodaření z pohledu dopadů na půdu a ekosystémové služby v různých měřítcích, od lokálního po regionální. Důraz projektu je kladen na multi-actor přístup, tedy na zapojení stakeholderů do řešení problematiky a také na principy otevřené vědy a občanské vědy. Město Brno deklaruje podporu projektu a zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky, které mají potenciál poskytovat technologie použitelné v rozvoji chytré správy města. V případě potřeby je možná spolupráce s výzkumníky na potenciálním testování inovativních řešení,“ řekl 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Statutární město Brno dlouhodobě investuje do inovativního podnikání, podpory talentů či výzkumu a vývoje, ročně je to již 4,6 milionu eur. „Podpora města se orientuje zejména na podporu podnikání a start-upů založených na výzkumu a vývoji, na popularizaci a komunikaci vědy, udržení a přitahování talentů nebo na aplikované vědy a chytrá řešení pro město,“ doplnil náměstek Tomáš Koláčný.

V případě úspěšného přijetí projektu Benchmarks v rámci programu HORIZON-MISS-2021-SOIL-02-02 k financování bude projekt řešen v letech 2022–2027. Předpokládaný rozpočet projektu je očekáván přibližně ve výši 15 milionů eur. Statutárnímu městu Brnu nevzniknou při zapojení do projektu žádné závazky ani finanční náklady.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.