Přeskočit na obsah

Projekt Integrace cizinců II zahajuje první kroky. Soustředí se na problematiku školství

13. ledna 2021

Projekt Integrace cizinců II je přímým pokračovatelem předchozí iniciativy, která vznikla v roce 2017 a zabývala se začleněním cizinců do společnosti a řešením konkrétních problémů. Radní souhlasili s podáním žádosti o dotaci, která dále rozvíjí integrační politiku města. Klíčovou součástí je problematika školství a vzdělávání dětí cizinců.

V Brně aktuálně žije cca 36 tisíc cizinců, proto je nutná jednotná a systematická integrační politika. To je také stěžejním bodem projektu Integrace cizinců II. V dotaci se žádá o 1,2 mil. korun. Finance budou poté rozděleny mezi město Brno, konkrétně sociální odbor, který řídí projekt, a participující organizace – Knihovnu Jiřího Mahena a společnost SocioFactor, s.r.o.  Ze Strategie integrace cizinců ve městě Brně 2020–2026, schválené Zastupitelstvem města Brna v září loňského roku, vyplynulo, že zásadním je jednotné řešení vzdělávání, a především komunikace škol s rodiči cizinci.

„Je důležité pracovat na integraci cizinců. Brno se dlouhodobě profiluje jako mezinárodní město s velkým důrazem na vědu a výzkum. Proto musíme hledat způsoby, jak ulehčit začleňování cizinců do společnosti. A to zejména na systémové úrovni, abychom byli připraveni již na úřadech. Od roku 2018 funguje ve městě síť interkulturních pracovníků, kteří se starají o bezpečné, nekonfliktní soužití a aktivně mu napomáhají. Zároveň pomáhají odstraňovat překážky integrace v osobním styku s danými lidmi,“ potvrdil náměstek primátorky pro oblast sociální práce Robert Kerndl.

„Projekt Integrace cizinců ve městě Brně II je prvním krokem k naplňování Strategie integrace cizinců ve městě Brně 2020–2026, která byla schválena Zastupitelem města Brna v září 2020. Více než dva roky participativní práce na Strategii, které se zúčastnilo kolem 150 aktérů z různých oblastí včetně zástupců samotných cizinců, ukázaly, že aktéři jako největším problém ve městě vnímají integraci cizinců v oblasti školství. Projekt proto přináší konkrétní aktivity, jejichž cílem je dlouhodobě řešit problémy v integraci dětí cizinců ve školách v Brně. Zaměříme se hlavně na pomoc vietnamským dětem a mateřským a základním školám, které potřebují podpořit v komunikaci s jejich rodiči. Zapojila se i Knihovna Jiřího Mahena, která chystá aktivity o ukrajinské a vietnamské literatuře a kultuře ve spolupráci s interkulturními pracovníky brněnského magistrátu,“ říká předseda Výboru pro národnostní menšiny a radní v oblasti kultury Marek Fišer.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.