Přeskočit na obsah

Prohlášení primátorky města Brna k situaci na Ukrajině

24. února 2022
Vzhledem ke zprávám, které se dnes v noci začaly šířit z Ukrajiny, a eskalující situaci nejen na ukrajinsko-ruské hranici, ale téměř na celém území tohoto státu, bych ráda za sebe i za Radu města Brna vyjádřila podporu ukrajinské vládě a lidu.

Tento barbarský akt agrese ze strany ruského prezidenta Vladimíra Putina je pro mě ve 21. století naprosto nepochopitelný. Odmítám takové narušení suverenity evropského státu, s nímž nás pojí letité partnerství. Jeho důsledkem budou pravděpodobně tisíce mrtvých, a to včetně civilistů.

Vzhledem k těmto událostem svoláme mimořádnou radu, na které plánujeme vypovědět partnerství ruským městům.

Už včera jsem se setkala s ukrajinskou konzulkou Annou Proshko, se kterou jsme diskutovali možné scénáře případné pomoci. Jedním z nich je humanitární pomoc našemu partnerskému městu Charkovu, a to především v podobě zdravotnického materiálu, kterého je přímo na místě nedostatek a který se pokusíme zabezpečit ve spolupráci s městskými nemocnicemi. 

Následně jsme po dohodě s radními vyvěsili na Nové radnici ukrajinskou vlajku jako symbol podpory. Připojili jsme se tak k řadě měst a institucí, které odmítají ruskou invazi.

Jako matka dvou dětí si nedovedu představit, že bych se ocitla v podobné situaci, jaké čelí lidé na Ukrajině, a to zejména v bombardovaných městech a pohraničí. Je naší povinností bojovat za demokracii, snažit se zastavit agresi, a především pomoci těm, kteří to potřebují.

Jsme připraveni podpořit místní komunitu Ukrajinců, ale také poskytnout pomoc těm, kteří budou nuceni kvůli válečným hrůzám opustit svou zemi. V této věci jsem v kontaktu s hejtmanem Jihomoravského kraje. Právě kraj nyní aktualizuje seznam nouzového ubytování. Pokud si to situace vyžádá, budeme hledat pro tyto lidi možnosti ubytování na území města i nad rámec tohoto krizového řízení, o což nás požádali i představitelé ukrajinského konzulátu.

Ukrajina nezůstane v této válce sama.

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.