Přeskočit na obsah

Prohlášení primátorky města Brna k situaci na Ukrajině

24. února 2022

Vzhledem ke zprávám, které se dnes v noci začaly šířit z Ukrajiny, a eskalující situaci nejen na ukrajinsko-ruské hranici, ale téměř na celém území tohoto státu, bych ráda za sebe i za Radu města Brna vyjádřila podporu ukrajinské vládě a lidu.

Tento barbarský akt agrese ze strany ruského prezidenta Vladimíra Putina je pro mě ve 21. století naprosto nepochopitelný. Odmítám takové narušení suverenity evropského státu, s nímž nás pojí letité partnerství. Jeho důsledkem budou pravděpodobně tisíce mrtvých, a to včetně civilistů.

Vzhledem k těmto událostem svoláme mimořádnou radu, na které plánujeme vypovědět partnerství ruským městům.

Už včera jsem se setkala s ukrajinskou konzulkou Annou Proshko, se kterou jsme diskutovali možné scénáře případné pomoci. Jedním z nich je humanitární pomoc našemu partnerskému městu Charkovu, a to především v podobě zdravotnického materiálu, kterého je přímo na místě nedostatek a který se pokusíme zabezpečit ve spolupráci s městskými nemocnicemi. 

Následně jsme po dohodě s radními vyvěsili na Nové radnici ukrajinskou vlajku jako symbol podpory. Připojili jsme se tak k řadě měst a institucí, které odmítají ruskou invazi.

Jako matka dvou dětí si nedovedu představit, že bych se ocitla v podobné situaci, jaké čelí lidé na Ukrajině, a to zejména v bombardovaných městech a pohraničí. Je naší povinností bojovat za demokracii, snažit se zastavit agresi, a především pomoci těm, kteří to potřebují.

Jsme připraveni podpořit místní komunitu Ukrajinců, ale také poskytnout pomoc těm, kteří budou nuceni kvůli válečným hrůzám opustit svou zemi. V této věci jsem v kontaktu s hejtmanem Jihomoravského kraje. Právě kraj nyní aktualizuje seznam nouzového ubytování. Pokud si to situace vyžádá, budeme hledat pro tyto lidi možnosti ubytování na území města i nad rámec tohoto krizového řízení, o což nás požádali i představitelé ukrajinského konzulátu.

Ukrajina nezůstane v této válce sama.

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.