Přeskočit na obsah

Proč Brno září červeně? Oslavuje dárce kostní dřeně

13. září 2023

Co se to děje, budou se ptát v sobotu večer Brňané a Brňanky při pohledu na červeně rozsvícený Špilberk, girlandy nebo rozhlednu na Holedné. Při letmém googlení zjistí, že na třetí zářijovou sobotu připadá Světový den dárců kostní dřeně – a k oslavě jejich šlechetnosti se Brno symbolicky připojuje.

„Český červený kříž využívá Světový den dárců kostní dřeně jako příležitost vyznamenat ty, kdo se zapsali do registru a našli v něm své genetické dvojče, kterému zachránili život. Letos si v Praze plaketu profesora Milana Haška převezme 30 lidí. Na jejich počest, jako poděkování těm, kdo v registru ochotni kdykoli pomoci čekají, i jako motivace pro lidi, kteří se zapsáním mezi potenciální dárce vyčkávají, se následně v Česku rozsvítí červeně rekordní množství míst, a to více než 50,“ uvedla zastupitelka města Brna pro marketing a PR Kateřina Jarošová, která se slavnostního ceremoniálu zúčastní.

K tradičně nasvěcovaným budovám jako Mahenovo divadlo nebo hrad Špilberk se poprvé přidá rozhledna na Holedné. Ta bude z technických důvodů pro veřejnost uzavřena v pátek 15. a v sobotu 16. září vždy od 18 hodin.

Jaké dominanty v Brně zalije červené světlo?
·         Divadlo Reduta
·         Mahenovo divadlo
·         OC Omega na náměstí Svobody
·         Divadlo Bolka Polívky
·         Městské divadlo Brno
·         Fontána před Janáčkovým divadlem
·         Hrad Špilberk
·         Hasičská stanice Brno – Královo Pole
·         Rozhledna Holedná
·         Brněnské výstaviště – věž u pavilonu G
·         Girlandy v historickém centru

K připomínce Světového dne dárců kostní dřeně se připojuje více než 50 zemí napříč kontinenty. Více informací hledejte na https://www.darujzivot.cz/.

Kontakt pro média

Radka Loukotová

redaktorka Tiskového střediska MMB

Související články

Červeně nasvícený Špilberk. Ilustrační foto: M. Budíková, MMB

16. září 2023

Proč Brno září červeně? Oslavuje dárce kostní dřeně

Co se to děje, budou se ptát v sobotu večer Brňané a Brňanky při pohledu na červeně rozsvícený Špilberk, girlandy nebo rozhlednu na Holedné. Při letmém googlení zjistí, že na třetí zářijovou sobotu připadá Světový den dárců kostní dřeně – a k oslavě jejich šlechetnosti se Brno symbolicky připojuje.

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.