Přeskočit na obsah

Pro výletníky i pro urbanisty. Město vytvořilo dvě nové aplikace pro veřejnost

06. dubna 2021
Se začátkem dubna začaly fungovat dvě nové městské aplikace. Jedna napoví lidem, kam vyrazit na procházku, druhá přináší aktualizovaný 3D model města.

3D model města najdou lidé na stránce brno.cz/3d-model. Čerpá ze dvou zdrojů dat, a proto jsou budovy zobrazeny v různé míře detailu. „Kompletní obraz města poskytuje model vytvořený Kanceláří architekta města Brna. Jsou v něm všechny budovy, ale některé údaje jsou spíše orientační, například výška budov nebo typ střechy nemusejí přesně odpovídat realitě. Zhruba 17 tisíc budov v širším centru města je zobrazeno s větší mírou detailu. Tento model obsahuje pečlivě vymodelované střechy spolu s komíny, výtahovými šachtami nebo věžemi. Vznikl fotogrammetrickými metodami díky leteckým měřickým snímkům pořízeným v loňském roce a vytvořila ho firma TopGis. Na model budov pro další území teď zrovna probíhá výběrové řízení,“ uvedl uvolněný zastupitel Ondřej Kotas, který má na starosti oblast městské informatiky.

Nová data vysoutěžená v minulém roce jsou v různých formátech volně přístupná na data.brno.cz. 3D model města je totiž užitečný nejen pro interní potřeby magistrátu (například při různých analýzách nebo posuzování nových staveb, kdy je vidět, jak stavba zapadá do území, ovlivňuje viditelnost dominant města apod.), ale také pro projektanty, architekty nebo urbanisty, kteří z něj mohou vyjít při tvorbě vizualizací a plánování dalšího rozvoje města.

Scéna je doplněna o 3D model stromů, který využívá data pasportu zeleně. Výškovým podkladem webové scény je digitální model reliéfu zpracovaný firmou TopGis v roce 2019.

Nový 3D model města navazuje na „krabicový“ model z roku 2017. Ten zůstává přístupný na brno.cz/krabicovy-model.

Do lesa, přírodní rezervace nebo za sochou mezi paneláky

Oddělení GIS dále připravilo rozcestník, který uživatelům zpřístupňuje již vytvořené aplikace zvoucí k objevování Brna. Lidé ho najdou pod výmluvným názvem brno.cz/kam-vyrazit a může jim pomoci s plánováním procházek v přírodě i v městské zástavbě. „Říkali jsme si, že něco takového by se v dnešní době, kdy lidé nemohou vyrazit nikam daleko z Brna, mohlo hodit. Jde o takový krátký přehled různých veřejných aplikací oddělení GIS, které ukazují různé stezky nebo jiná zajímavá přírodní i kulturní místa. Všechno včetně Brněnského architektonického manuálu tak lidé najdou pohodlně na jednom místě,“ doplnil Ondřej Kotas.

V tuto chvíli je zahrnuto:

  • Významné krajinné prvky
  • Výlety příměstskými lesy
  • Parky
  • Stezky po Ústředním hřbitově
  • Brněnský architektonický manuál
  • Sochařské Brno

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.