Přeskočit na obsah

Pro výletníky i pro urbanisty. Město vytvořilo dvě nové aplikace pro veřejnost

06. dubna 2021

Se začátkem dubna začaly fungovat dvě nové městské aplikace. Jedna napoví lidem, kam vyrazit na procházku, druhá přináší aktualizovaný 3D model města.

3D model města najdou lidé na stránce brno.cz/3d-model. Čerpá ze dvou zdrojů dat, a proto jsou budovy zobrazeny v různé míře detailu. „Kompletní obraz města poskytuje model vytvořený Kanceláří architekta města Brna. Jsou v něm všechny budovy, ale některé údaje jsou spíše orientační, například výška budov nebo typ střechy nemusejí přesně odpovídat realitě. Zhruba 17 tisíc budov v širším centru města je zobrazeno s větší mírou detailu. Tento model obsahuje pečlivě vymodelované střechy spolu s komíny, výtahovými šachtami nebo věžemi. Vznikl fotogrammetrickými metodami díky leteckým měřickým snímkům pořízeným v loňském roce a vytvořila ho firma TopGis. Na model budov pro další území teď zrovna probíhá výběrové řízení,“ uvedl uvolněný zastupitel Ondřej Kotas, který má na starosti oblast městské informatiky.

Nová data vysoutěžená v minulém roce jsou v různých formátech volně přístupná na data.brno.cz. 3D model města je totiž užitečný nejen pro interní potřeby magistrátu (například při různých analýzách nebo posuzování nových staveb, kdy je vidět, jak stavba zapadá do území, ovlivňuje viditelnost dominant města apod.), ale také pro projektanty, architekty nebo urbanisty, kteří z něj mohou vyjít při tvorbě vizualizací a plánování dalšího rozvoje města.

Scéna je doplněna o 3D model stromů, který využívá data pasportu zeleně. Výškovým podkladem webové scény je digitální model reliéfu zpracovaný firmou TopGis v roce 2019.

Nový 3D model města navazuje na „krabicový“ model z roku 2017. Ten zůstává přístupný na brno.cz/krabicovy-model.

Do lesa, přírodní rezervace nebo za sochou mezi paneláky

Oddělení GIS dále připravilo rozcestník, který uživatelům zpřístupňuje již vytvořené aplikace zvoucí k objevování Brna. Lidé ho najdou pod výmluvným názvem brno.cz/kam-vyrazit a může jim pomoci s plánováním procházek v přírodě i v městské zástavbě. „Říkali jsme si, že něco takového by se v dnešní době, kdy lidé nemohou vyrazit nikam daleko z Brna, mohlo hodit. Jde o takový krátký přehled různých veřejných aplikací oddělení GIS, které ukazují různé stezky nebo jiná zajímavá přírodní i kulturní místa. Všechno včetně Brněnského architektonického manuálu tak lidé najdou pohodlně na jednom místě,“ doplnil Ondřej Kotas.

V tuto chvíli je zahrnuto:

  • Významné krajinné prvky
  • Výlety příměstskými lesy
  • Parky
  • Stezky po Ústředním hřbitově
  • Brněnský architektonický manuál
  • Sochařské Brno

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.