Přeskočit na obsah

Přístřešky ochrání lidi bez domova před umrznutím

25. listopadu 2020

Město Brno daruje celkem 30 přístřešků pro lidi bez domova třem různým organizacím – Diecézní charitě Brno, Armádě spásy a Společnosti Podané ruce. Tyto přístřešky pomohou potřebným v chladných zimních měsících. Návrh musí ještě schválit brněnské zastupitelstvo.

Projekt „Nouzové přístřešky pro lidi bez domova“ je jedním z vítězných projektů participativního rozpočtu pro rok 2019. Cílem těchto přístřešků, tzv. iglú, je ochránit lidi bez domova před umrznutím a dalšími zimními nesnázemi a slouží především těm, kteří z různých důvodů nemohou navštěvovat noclehárny – třeba kvůli nemoci (schizofrenie), obavě nechat své místo na noc bez dozoru či kvůli vlastnictví psa.  

„Projekt byl realizován na začátku roku 2020. Přístřešky, které město tehdy nakoupilo, byly využity při první vlně koronaviru ve stanovém městečku Střelák, které se rozkládalo za Anthroposem a umožnilo lidem bez domova chránit se před covidem. Nyní poslouží potřebným podruhé. Jde o pěkný příklad nesobecky navrženého projektu, který v participativním rozpočtu uspěl, pomohl a ještě mnoha lidem pomůže v těžkých životních chvílích,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Původně město nakoupilo 47 přístřešků; 11 z nich bylo při užívání nenávratně poškozeno. Ze zbylých 36 přístřešků Brno 30 daruje zmíněným organizacím a zbývajících 6 zůstane v jeho majetku u kurátorů Odboru sociální péče MMB.

„Přístřešky, které rozdáme, budou všechny tři organizace distribuovat svým klientům, s nimiž spolupracují. Jejich zaměstnanci nejlépe vědí, kde je pomoc potřeba. Samozřejmostí je, že klienti budou seznámeni s jejich užíváním,“ řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.