Přírodní koupaliště v Brně a okolí lákají na čistou vodu

  • 22. července 2019
  • 2 minuty čtení
(and) – Koupání patří k oblíbeným letním činnostem, díky kterým se můžeme příjemně zchladit i v největším horku. Po krátkém ochlazení se do Brna opět vrátilo léto i s tropickými teplotami, a tak leckdo bude hledat vodu. Moře sice nemáme, milovníci plavání mimo klasická koupaliště ale mají i tak řadu možností, kde si zaplavat v přírodě.

Letos poprvé se lidem otevře biotop v Oslavanech. Přímo v zahradě u renesančního zámku si budou moci vychutnat koupání ve vodě, kterou nečistí žádná chemie, ale mikroorganismy. Kromě velkého jezera mohou zejména návštěvníci s malými dětmi využít dětské brouzdaliště s fontánou a herními prvky. V areálu nechybí odpočinkové louky a plochy pro sportovní vyžití. Vzhledem k omezené kapacitě si před návštěvou raději zkontrolujte, jestli se pro daný den biotop návštěvníkům už neuzavřel. Aktuální informace najdete například na Facebooku.

Asi nejvíce lidí míří za vodou každoročně na přehradu v brněnské Bystrci. Zatímco některé roky zhatily sinice, letos hlásí hygienici i na konci července dobrou kvalitu vody. Podle posledních měření dosahuje teploty přibližně 21,5 stupně, v oblasti Rakovce dokonce více než 22 stupňů. S příchodem teplejších dní lze ale očekávat, že se voda ještě ohřeje. Začátkem července se lidé mohli například koupat v příjemných 24 stupních. Vodu jako vhodnou ke koupání vyhodnotili hygienici v Rakovci, Osadě, Kozí horce, Rokli i na Sokolském koupališti.

Oblíbený je také Biotop-jih, který najdete mezi ulicemi Kšírova, Hněvkovského a Sokolova. Lidé zde kromě vodní plochy pro plavce i neplavce mohou využít také dětské brouzdaliště, beachvolejbalové hřiště nebo příjemné zázemí.

Za hranicemi Brna mohou lidé navštívit v blízkosti Pozořic biotop Kovalovice. Koho omrzí plavání, může si v areálu zahrát třeba minigolf nebo tenis. Areál je dobře dostupný autem, které mohou řidiči nechat na blízkém parkovišti. Z Brna sem ale dojedou lidé i autobusem 702. Nedaleko Vyškova pak lidé rádi využívají zatopený lom v Lulči. Čekají vás tu travnaté pláže, skokanské můstky, ale i skluzavky, brouzdaliště a hřiště.

Podle zjištění Krajské hygienické stanice jsou ve všech zmíněných vodních plochách zatím podmínky vhodné ke koupání. Větší množství zelených řas, rozsivek a sníženou průhlednost odhalili pouze ve vodní nádrži Palava na Blanensku. Voda je ale zatím i tak vhodná ke koupání, její kvalita je jen mírně snížená.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít