Přeskočit na obsah

Přípravy na dostavbu náměstí Míru pokračují. Radní odsouhlasili zpracování investičního záměru

18. května 2022
Na vítězný návrh z architektonické soutěže na dostavbu a úpravu náměstí Míru, v níž vloni se svým návrhem uspěl Luboš Františák, naváže zpracování investičního záměru. Schválila to dnes Rada města Brna.

„Samotná plocha náměstí Míru má podle vítězného návrhu projít výraznou proměnou, plánuje se odstranění nynější Brněnky a v bývalém vojenském areálu vznikne polyfunkční objekt,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Investiční záměr má městu potvrdit úplnost kalkulace k vítěznému architektonickému návrhu, případně ji upravit. „Při zpracování bude nutná spolupráce se specialisty například při akusticky a prostorově vhodném řešení komunitního centra, s městskými společnostmi, a to především s dopravním podnikem při změně vedení tramvajové trati, s panem architektem Františákem i s vlastníky pozemků pod dnešní samoobsluhou, kteří se budou na celé investici podílet. Získáme tak přesnější představu o technické náročnosti realizace, a hlavně přesnější odhad předpokládaných celkových nákladů, které jsou v tuto chvíli stanoveny na téměř 447 milionů korun včetně DPH. Hradit je má zčásti město ze svého rozpočtu a z Fondu bytové výstavby a zčásti majitel Brněnky. S ním budeme souběžně také řešit obsah smlouvy o spolupráci včetně majetkového vypořádání, spolufinancování i příspěvku do našeho Fondu developerských projektů,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková.

Urbanisticko-architektonická projektová soutěž o návrh „Dostavba a úprava náměstí Míru“ byla zahájena na konci roku 2020. Výsledky soutěže byly schváleny Radou města Brna na zasedání dne 12. května 2021. Bližší informace jsou dostupné na webových stránkách Kanceláře architekta města Brna, organizátora soutěže.

Podle vítězného návrhu Luboše Františáka dojde k novému prostorovému vymezení a rozšíření plochy náměstí, kde bude pěší kolonáda opticky propojená s přilehlým parkem. V bývalém vojenském areálu vznikne polyfunkční komplex tvořený dvěma provozně propojenými, ale technicky oddělenými objekty. V obou z nich budou podzemní garáže, v přízemí obchody a služby a v dalších patrech pak byty. Budova ve vlastnictví města má mít v přízemí komunitní centrum a město zde bude mít celkem 38 převážně menších bytů. Druhá budova by měla být stavěna z finančních prostředků Brněnky, zde má fungovat obchod Brněnky a předpokládaný počet bytů je 17.“

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.