Přeskočit na obsah

Příprava oslav 200. výročí narození Gregora Mendela je v plném proudu, radní schválili plán akcí a marketingovou strategii

14. srpna 2020
V roce 2022 uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, který je známý jako zakladatel moderní genetiky. Brněnští radní dnes schválili návrh základní koncepce mediální a marketingové strategie k akcím, které se budou v rámci tohoto výročí konat.

„Gregor Mendel je bez pochyby jednou z nejvýznamnějších osobností historicky spjatých s městem Brnem, proto jsme už před koncem minulého roku začali s přípravami oslav 200. výročí jeho narození, kterými chceme dát celému světu najevo, že se Brno k Mendelovi hrdě hlásí,“ řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

„Cílem plánovaných oslav v roce 2022 bude nejen osvěta a připomenutí Mendelova odkazu mezi lidmi z regionu, ale i v širokém okolí. Vždyť i díky němu je Brno mekkou světové genetiky, centrem světového výzkumu, které přitahuje jak vědce, tak turisty, kteří vyhledávají turistické památky spjaté s touto všestrannou osobností,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na přípravě oslav se podílejí klíčové instituce z Brna i z celé republiky.

„O důležitosti odkazu Gregora Johanna Mendel svědčí i to, že do příprav se zapojily všechny klíčové brněnské instituce od Masarykovy a Mendelovy univerzity přes Vysoké učení technické, Augustiniánské opatství, Moravské zemské muzeum po Hvězdárnu a planetárium Brno i VIDA! science centrum, ale také samotné město Brno, Jihomoravský kraj a Ministerstvo kultury České republiky,“ vyjmenoval aktéry oslav náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Základní motto příprav zní: „Gregor Johann Mendel zasel semínko, ze kterého za dvě století vyrostl košatý strom genetiky. Gregor Johann Mendel založil jednotku, která se za dvě století vycvičila v legii vynikajících genetiků.“

V Brně se už v letošním roce uskutečnily akce spjatém se jménem tohoto významného genetika.

Novinkou je například MendelBox, tedy mobilní expozice, která bude putovat po nejrůznějších akcích a zvát na připravované oslavy. Těšit se můžete také na možnost extrahovat a zviditelnit si prostřednictvím speciálního přípravku svoji vlastní DNA. Plánovány jsou také tradiční festival Mendel, Mendel Day Moravského zemského muzea či Mendelovy podzimní dny Masarykovy univerzity. Dalšími plánovanými událostmi v rámci oslav jsou také vztyčení sochy otce genetiky na Mendelově náměstí či obnova Mendelova skleníku v Augustiniánském opatství. V roce 2022 budou Mendelovy objevy také součástí české expozice na světové výstavě EXPO v Dubaji,“ doplňuje náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

„V Brně se již nyní připravují různé akce včetně významné světové konference a setkání na téma budoucnosti rostlinné i lidské genetiky. Kromě akcí cílených na odborníky se v jihomoravské metropoli uskuteční řada happeningových akcí a populárně-naučných pořadů. Už nyní si mohou zájemci projít brněnský okruh spojený s místy, kde otec genetiky působil, který naleznou na webu GOtoBRNO,“ upřesnila zastupitelka pro marketing a cestovní ruch Kristýna Černá.  

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.