Přeskočit na obsah

Příprava oslav 200. výročí narození Gregora Mendela je v plném proudu, radní schválili plán akcí a marketingovou strategii

14. srpna 2020

V roce 2022 uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, který je známý jako zakladatel moderní genetiky. Brněnští radní dnes schválili návrh základní koncepce mediální a marketingové strategie k akcím, které se budou v rámci tohoto výročí konat.

„Gregor Mendel je bez pochyby jednou z nejvýznamnějších osobností historicky spjatých s městem Brnem, proto jsme už před koncem minulého roku začali s přípravami oslav 200. výročí jeho narození, kterými chceme dát celému světu najevo, že se Brno k Mendelovi hrdě hlásí,“ řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

„Cílem plánovaných oslav v roce 2022 bude nejen osvěta a připomenutí Mendelova odkazu mezi lidmi z regionu, ale i v širokém okolí. Vždyť i díky němu je Brno mekkou světové genetiky, centrem světového výzkumu, které přitahuje jak vědce, tak turisty, kteří vyhledávají turistické památky spjaté s touto všestrannou osobností,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na přípravě oslav se podílejí klíčové instituce z Brna i z celé republiky.

„O důležitosti odkazu Gregora Johanna Mendel svědčí i to, že do příprav se zapojily všechny klíčové brněnské instituce od Masarykovy a Mendelovy univerzity přes Vysoké učení technické, Augustiniánské opatství, Moravské zemské muzeum po Hvězdárnu a planetárium Brno i VIDA! science centrum, ale také samotné město Brno, Jihomoravský kraj a Ministerstvo kultury České republiky,“ vyjmenoval aktéry oslav náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Základní motto příprav zní: „Gregor Johann Mendel zasel semínko, ze kterého za dvě století vyrostl košatý strom genetiky. Gregor Johann Mendel založil jednotku, která se za dvě století vycvičila v legii vynikajících genetiků.“

V Brně se už v letošním roce uskutečnily akce spjatém se jménem tohoto významného genetika.

Novinkou je například MendelBox, tedy mobilní expozice, která bude putovat po nejrůznějších akcích a zvát na připravované oslavy. Těšit se můžete také na možnost extrahovat a zviditelnit si prostřednictvím speciálního přípravku svoji vlastní DNA. Plánovány jsou také tradiční festival Mendel, Mendel Day Moravského zemského muzea či Mendelovy podzimní dny Masarykovy univerzity. Dalšími plánovanými událostmi v rámci oslav jsou také vztyčení sochy otce genetiky na Mendelově náměstí či obnova Mendelova skleníku v Augustiniánském opatství. V roce 2022 budou Mendelovy objevy také součástí české expozice na světové výstavě EXPO v Dubaji,“ doplňuje náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

„V Brně se již nyní připravují různé akce včetně významné světové konference a setkání na téma budoucnosti rostlinné i lidské genetiky. Kromě akcí cílených na odborníky se v jihomoravské metropoli uskuteční řada happeningových akcí a populárně-naučných pořadů. Už nyní si mohou zájemci projít brněnský okruh spojený s místy, kde otec genetiky působil, který naleznou na webu GOtoBRNO,“ upřesnila zastupitelka pro marketing a cestovní ruch Kristýna Černá.  

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.